Na hlavný obsah

Český energetický gigant sa stane väčšinovým vlastníkom Slovenských elektrární, štátu patrí len tretina

Talianska spoločnosť ENEL definitívne odchádza.

Český energetický gigant sa stane väčšinovým vlastníkom Slovenských elektrární, štátu patrí len tretina
Jadrová elektráreň Mochovce. Foto: TASR

Väčšinovým vlastníkom Slovenských elektrárni (SE) sa stane Energetický a průmyslový holding z Česka. Talianska energo spoločnosť ENEL definitívne odchádza a svoj podiel predáva EPH. Štátu ostáva zo SE iba 34 percent.

Talianska spoločnosť ENEL pôsobila v rámci elektrární od roku 2006. Svoj 66-percentný podiel kúpila vtedy za 840 miliónov eur. Po čase predala 33 percent českej spoločnosti EPH. Čoskoro by český investor mal získať aj zvyšok.

„Slovenské elektrárne perfektne dopĺňajú výrobné portfólio EPH, lebo ide o výrobcu elektriny s nulovými emisiami. Z manažérskeho pohľadu sa naše súčasné zameranie nezmenilo. Našou prioritou je dokončenie štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce,“ hovorí člen predstavenstva EPH Jan Špringl.

Na transakcii sa mali investori dohodnúť ešte v roku 2015. ,,O tom, že ENEL plánuje odpredať svoj podiel EPH, sa diskutuje už niekoľko rokov. Obe spoločnosti o takejto transakcii aj hovoria. Teraz sa zdá, že k transakcii napokon naozaj dôjde,“ vysvetľuje analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.

Novému väčšinovému vlastníkovi Slovenských elektrárni sa v Správach venovala redaktorka Andrea Škutová:

Najväčší výrobca

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Štát z nich však vlastní len 34-percentný podiel. Po spustení jadrových blokov 3 a 4 v Mochoviach má právo aj na ďalších 17 percent.

,,Toto právo je uplatniteľné v lehote šesť mesiacov od vydania Konečného povolenia pre EMO Bloku 3 a 4. Vzhľadom na to, že EMO Blok 3 aj 4 ešte nemá vydané Konečné povolenie, štát nemohol opciu uplatniť,“ objasňuje ministerstvo hospodárstva v stanovisku.

Ešte v roku 2022 chcela vláda elektrárne zoštátniť, no už vtedy to bola drahá investícia, na ktorú neboli peniaze. „Ja som za radikálne riešenia. Ja som za zastropovanie, som kľudne aj za zoštátnenie SE. Proste nech to štát kúpi a nech vyplatí terajších majiteľov,“ povedal v septembri 2022 vtedajší predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina).

Podľa analytika zatiaľ menšinový podiel štátu nie je zásadný problém. Nemalo by to mať negatívny vplyv ani na prístup k elektrine, ani na cenu. Samozrejme, pokiaľ bude väčšinový akcionár EPH rešpektovať rozhodnutia štátu.

,,Zatiaľ sa neobjavili správy, že by EPH uvažovalo o odkúpení štátneho podielu v SE. Štát okrem toho vlastní aj iného veľkého výrobcu elektriny a to Vodohospodársku výstavbu, ktorá je prevádzkovateľom najväčšej hydroelektrárne Gabčíkovo,“ dodáva Potočár.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika