Znížená daň na základné potraviny od januára by sa mala prejaviť v obchodoch. Zástupcovia potravinárov a obchodníkov to skonštatovali po stretnutí s premiérom. Lacnejšie by mohli byť mliečne a mäsové výrobky aj pečivo. Nižšie ceny ohlásili aj obchodné reťazce.
Vláda na budúci rok vyčlenila 300 miliónov eur na zníženú daň pre základné potraviny z desiatich na päť percent. Pri ostatných potravinách bude daň z pridanej hodnoty 19 percent. Potravinári a obchodníci po rokovaní s vládnymi predstaviteľmi garantujú, že znížené dane sa v roku 2025 premietnu do koncových cien pre ľudí.
„Potravinári sú plne transparentní, čo sa týka cenotvorby. V zmysle platného zákona garantujeme 60 dní ceny potravín. Naši partneri, obchodné reťazce, už teda poznajú naše ceny, ktoré budú platiť od 1. januára,“ hovorí prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.
„Odvetvie obchodu sa bude stavať seriózne, nezneužije túto situáciu a to zníženie DPH sa premietne do konečných cien,“ tvrdí viceprezident Zväzu obchodu SR Štefán Mácsadi.
Cenám potravín sa v Správach venoval redaktor Jakub Horáček:
Vláda určuje presný zoznam produktov, ktorých sa päť percentná DPH bude týkať. Ide napríklad o maslo, vajcia, med a pekárenské výrobky.
„V tom zozname základných potravín určite nenájdete makový rožok, ktorý je posypaný hrozienkami, cukrom, vanilkou, zmrzlinou, kakaom a neviem čím, ale nájdete tam biely rožok, nájdete tam klasický chleba,“ vysvetľuje predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
Znižujú ceny
Predseda vlády oceňuje prístup obchodných reťazcov, ktoré v rámci konkurenčného boja už znižujú ceny na úkor svojich marží.
„Dnes je veľmi výrazná kampaň týchto obchodných reťazcov, pokiaľ ide o znižovanie cien pred Vianocami, áno už teraz niektoré obchodné reťazce pretavujú zníženie päť percent do svojich produktov,“ dodáva Fico.
Na niektoré výrobky však nebude musieť znížená daň stačiť. Napríklad ceny masla a syra dosahovali tento rok historické maximá v dôsledku horúceho leta v celej Európe.
„To, čo sme tu možno posmeškom brali, že na Slovensku je najdrahšie maslo, tak samotné médiá prinášajú správy, že Poľská republika musela uvoľniť tisíc ton masla zo štátnych hmotných rezerv, aby tlmila rast masla,“ hovorí podpredseda SPPK Emil Macho.
Vláda avizuje, že s potravinármi a obchodníkmi bude rokovať aj na budúci rok. Chce pravidelne analyzovať, ako sa darí znižovať ceny na pultoch obchodov.