Kamenný monument Stonehenge na juhu Anglicka mohol byť podľa nového výskumu postavený preto, aby zjednotil ľudí v čase kultúrneho napätia pri osídľovaní britských ostrovov, píšu britské médiá. Odvolávajú sa na štúdiu zverejnenú vo štvrtok (19. 12.) v odbornom časopise Archaeology International.
Nové zistenie prichádza po tom, ako archeológovia nedávno preukázali, že jeden z kameňov – ležiaci uprostred Stonehenge pod inými balvanmi – pochádza až z ďalekého severu Škótska.
Podľa vedúceho výskumu Mikea Parkera Pearsona z archeologického inštitútu londýnskej univerzity UCL robia kamene pochádzajúce z rôznych miest v krajine zo Stonehenge „unikát medzi viac ako 900 kamennými kruhmi v Británii“.
Serveru The Guardian povedal, že kamene boli vztýčené, aby zjednotili skoré poľnohospodárske spoločenstvá v Británii v čase nového osídľovania ostrovov prichádzajúcimi z Európy. Samotný oltárny kameň uprostred Stonehenge potom mohol byť podľa Parkera Pearsona darom alebo indikátorom politického spojenectva.
„Už nejaký čas vieme, že ľudia sem prichádzali hodovať z mnohých rôznych častí Británie, a takmer polovica ľudí, ktorí sú tu pochovaní, žila inde,“ povedal Parker Pearson webu stanice BBC. „Podobnosti v architektúre a materiálnej kultúre medzi oblasťou okolo Stonehenge a Škótskom teraz dávajú väčší zmysel,“ dodal.
Spory o účele Stonehenge
V lete vedci prišli so zistením, že šesťtonový oltárny kameň v centre Stonehenge pochádza z viac ako 700 kilometrov vzdialeného miesta v Škótsku. Na miesto bol pravdepodobne dopravený okolo roku 2500 pred naším letopočtom, kedy bol Stonehenge prestavaný do svojej terajšej podoby.
Stonehenge vznikol približne pred 5000 rokmi, pričom kamene tvoriace kruhy boli privezené v rôznych časoch a z rôznych oblastí. Ich rozmiestnenie umožňuje, aby v čase letného slnovratu vychádzalo slnko kamenným „oknom“.
O účele Stonehenge sa vedú spory – podľa niektorých ide o náboženskú svätyňu, starobylú observatórium alebo solárny kalendár. Parker Pearson povedal serveru The Guardian, že vo svetle nových skutočností je však teraz potrebné o Stonehenge uvažovať ako o politickom monumente.