Na hlavný obsah

Ukrajina v posledných mesiacoch stráca oveľa viac, ako sa čakalo, hovorí český expert. Pomenoval dve hlavné príčiny

Ukrajina má čiastočnú výhodu v tom, že ovláda časť Kurska.

Ukrajina v posledných mesiacoch stráca oveľa viac, ako sa čakalo, hovorí český expert. Pomenoval dve hlavné príčiny
Ruský vojak strieľa z húfnice na ukrajinské pozície. (Foto: TASR/AP)

Ukrajina v posledných mesiacoch vojnového konfliktu s Ruskom stráca a priebeh vojny v roku 2024 otupil optimistický pohľad západu na možné prevzatie iniciatívy ukrajinskou stranou, hovorí Zdeněk Petráš, bezpečnostný expert Centra bezpečnostných a vojensko-strategických štúdií Univerzity obrany v Českej republiky.

„Ak budeme hodnotiť vývoj konfliktu v roku 2024, potom bude potrebné podotknúť, že Ukrajina predovšetkým v posledných mesiacoch stráca oveľa viac, ako sa čakalo,“ uviedol Petráš.

„V tejto chvíli je ťažké posúdiť, či je to v dôsledku kritického nedostatku vojakov na nasadenie na frontovej línii, či v dôsledku začatia ofenzívy v oblasti Kurska, keďže to mohlo oslabiť ukrajinskú obranu na kľúčových úsekoch frontovej línie a možno tým Ukrajina poskytla Rusku až príliš priestoru na ďalší postup,“ uviedol Petráš.

Zbrane zo západu

Rovnako je podľa neho zložité hodnotiť, či dodávky zbraní a munície spĺňali požiadavky Kyjeva, pokiaľ ide o kvalitu a množstvo, a či sa naopak zo strany západu od týchto dodávok neočakávalo až príliš, pokiaľ išlo o zmenu vo vývoji vojny.

„Celkovo možno povedať, že priebeh konfliktu v roku 2024 trochu otupil optimistický pohľad Západu na možné prevzatie strategickej iniciatívy ukrajinskou stranou,“ uviedol Petráš.

Podľa neho je veľmi nepravdepodobné, že by Ukrajina v krátkodobom horizonte dosiahla taký vojenský potenciál, ktorý by jej umožnil začať postupné vytláčanie ruských jednotiek z okupovaného územia a obnoviť svoju pôvodnú teritoriálnu integritu. Práve tak znel pôvodný politický cieľ deklarovaný prezidentom Volodymyrom Zelenským v úvode konfliktu.

Čiastočná výhoda pre Ukrajinu

Ukrajina však má podľa Petráša čiastočnú výhodu v tom, že stále drží aspoň časť územia v oblasti Kurska. „Ak by v dohľadnej dobe došlo k rokovaniam o mierovom usporiadaní, bude práve zisk územia a jeho vojenská kontrola kľúčovým argumentom oboch strán pri snahe dosiahnuť diplomatický úspech,“ povedal odborník.

V danej chvíli sa podľa neho ukazuje, že Rusko stále verí vo svoju vojenskú silu, zatiaľ čo Ukrajina sa bude hlavne opierať o diplomatickú podporu svojich západných spojencov, ktorých vplyv by mal prinútiť kremeľské vedenie k územným ústupkom.

V kontexte súčasného vývoja vojny však Kremeľ podľa Petráša verí, že má najlepšie podmienky na presadenie svojich cieľov a že bude schopný vnútiť kompromis podľa svojich vlastných podmienok.

„Otázkou potom zostáva, či sa ruské velenie bude usilovať o rozšírenie taktického úspechu v podobe dobytého územia vo východnej časti frontu, predovšetkým v smeroch na Kupjansk, Kreminnu a Pokrovsk, čo sú oblasti majúce význam z hľadiska dopravnej infraštruktúry a sú tým pádom dôležité pre zabezpečenie zásobovania a logistickú podporu 2000. Z vojensko-strategického hľadiska by tento zámer zmysel mal, a rovnako aj existujúce sústredenie síl v tomto mieste takémuto vývoju nasvedčuje,“ uviedol Petráš.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet