Katar zastaví prepravu plynu do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú smernicu zasahujúcu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia. V rozhovore, ktorý v nedeľu (22. 12.) zverejnil britský denník Financial Times (FT), to povedal katarský minister energetiky Saad Kaabí.
Nová smernica, ktorú EÚ schválila v máji, vyžaduje od veľkých spoločností pôsobiacich v EÚ kontrolovať, či ich dodávateľské reťazce nevyužívajú nútenú prácu alebo neškodia životnému prostrediu. A ak to tak je, aby podľa toho konali. Za porušenie smernice im hrozia pokuty až do piatich percent ich globálneho obratu, uviedla agentúra Reuters.
„Ak prídem o päť percent svojich vygenerovaných tržieb preto, že obchodujem s Európou, nebudem s Európou obchodovať. Neklamem,“ povedal Kaabí pre FT.
Päť percent celkových príjmov pre spoločnosť QatarEnergy, ktorá je druhým najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete, podľa ministra zároveň znamená päť percent celkových príjmov katarského štátu.
„To sú peniaze ľudí, takže ja o takéto peniaze nemôžem prísť – a nikto by nepripustil stratu takýchto peňazí,“ povedal minister.
Kaabí je zároveň výkonným riaditeľom štátnej spoločnosti QatarEnergy. Minister povedal, že EÚ by mala novú smernicu dôkladne preskúmať.
Minister tiež poznamenal, že nemá obavy zo sľubu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušiť strop na vývoz LNG. Katar sa vo vývoze LNG snaží hrať väčšiu úlohu v Ázii a v Európe, zatiaľ čo mu rastie konkurencia zo strany Spojených štátov.
Teraz plánuje do roku 2027 rozšíriť svoju skvapalňovaciu kapacitu na 142 miliónov ton ročne z terajších 77 miliónov ton ročne.