Rusko zaznamenalo za posledné tri dni množstvo pokusov o podpaľačské útoky, ktorých terčom boli bankomaty, nákupné centrá, pošty či iné vládne budovy. Informuje o tom agentúra AFP.
Od piatka (20. 12.) bolo podľa ruských médií zaznamenaných už približne 20 prípadov, pri ktorých sa jednotlivci pokúsili odpáliť malé výbušné zariadenia či zábavnú pyrotechniku pred rôznymi budovami. Väčšina incidentov sa udiala v Petrohrade alebo Moskve či na ich predmestiach.
Ruská agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia orgánov činných v trestnom konaní informovala, že podpaľači boli naverbovaní internetovými podvodníkmi, ktorí im za takéto konanie ponúkali finančnú odmenu.
Bezpečnostné kamery zachytili na niektorých miestach osoby, ako si svoje pokusy o podpaľačstvo natáčajú na mobil. Zábery sa šíria na sociálnych sieťach. Objavujú sa tam aj záznamy z následkov takýchto útokov. V jednom prípade zachytajú zničený bankomat a rozbité okná, v inom napríklad zhorené policajné auto.
Terčom takýchto útokov sú bankomaty štátnych bánk, nákupné centrá, pošty, odvodové kancelárie armády, policajné vozidlá či administratívne budovy.
Otázniky okolo pozadia incidentov
Ruská štátna banka Sberbank informovala, že za posledný týždeň zaznamenala 30-percentný nárast pokusov o podpaľačské útoky. Agentúra TASS uviedla, že v súvislosti s takýmito útokmi zadržali prevažne osoby v dôchodkovom veku. Sberbank tvrdí, že seniorov si na podpaľačstvo najali podvodníci na Ukrajine.
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) pred časom varovala Rusov pred údajnými ukrajinskými podvodníkmi, ktorí podľa sa podľa nej vydávajú za agentov bezpečnostných služieb.
FSB tvrdí, že takto telefonujú starším Rusom a žiadajú ich, aby vykonali podpaľačské útoky, pričom im sľubujú finančné odmeny alebo získanie prístupu k ich zablokovaným bankovým účtom.
Kyjev sa k týmto obvineniam ani najnovšej vlne podpaľačských útokov v Rusku dosiaľ nevyjadril.
Odvtedy, ako Rusko vo februári 2022 napadlo susednú Ukrajinu, sa terčom podpaľačských útokov s použitím podomácky vyrobených tzv. molotovových koktailov stalo v Rusku už viacero odvodových kancelárii armády.
Takéto útoky sa zintenzívneli po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v septembri 2022 čiastočnú mobilizáciu, v rámci ktorej bolo do bojov na Ukrajine povolaných vyše 300-tisíc Rusov. Ruské súdy podpaľačov často tvrdo potrestali, a to niekoľkoročnými väzenskými trestami.