Nemecké bezpečnostné zložky po piatkovom (20. 12.) útoku na vianočný trh v Magdeburgu čelia rastúcim pochybnostiam o tom, či situáciu nepodcenili. Ukázalo sa, že Saudský Arab spájaný s útokom mal dlhodobé spory s úradmi a že polícia mu vlani poslala varovný list, pretože ho osobne nezastihla.
Práve nad využitím pošty sa v pondelok (23. 12.) denník Bild pozastavil. Kritiku vyvoláva aj koncept zabezpečenia magdeburského trhu, pretože útočník do davu pri vianočných stánkoch vošiel nechráneným vjazdom pre záchranárov.
Útok v sasko-anhaltskej metropole Magdeburgu si vyžiadal päť mŕtvych a 200 zranených. Okolnostiam a pozadiu činu sa v pondelok popoludní bude venovať sasko-anhaltský krajinský snem.
„Tri dni po smrtonosnej jazde v Magdeburgu znie otázka čoraz dôraznejšie. Ako bezpečnostné úrady podcenili nebezpečenstvo Taleba Abdulmohsena?“ pýta sa najpredávanejší nemecký denník Bild.
Päťdesiatročný Abdulmohsen zo Saudskej Arábie sa v Nemecku živil ako psychiater a psychoterapeut. V spore o uznanie skúšok podľa médií vyhrážal zástupcom lekárskej komory spáchaním činu, ktorý vyvolá medzinárodnú pozornosť. Poukazoval pritom na atentát na bostonský maratón z roku 2013. Dostal za to vtedy od súdu pokutu.
Medzi pacientmi si podľa Bildu Abdulmohsen vyslúžil prezývku Doktor Google, pretože si musel vyhľadať napríklad to, čo je trombóza. Ani práca s injekciou nebola podľa denníka jeho silnou stránkou, pri očkovaní proti chorobe COVID-19 sa pichol do prsta.
U pacientov sa lekár venoval ich závislostiam, teraz však čelí podozreniam, že bol sám závislý, keďže jeden z testov na drogy po útoku vyšiel pozitívne, uviedol Bild. Niektorí pacienti dokonca odmietali, aby ich ošetroval. Verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica MDR upozornila, že podobné prešľapy vyvolávali pochybnosti, či bol muž naozaj vyštudovaný lekár.
Opakované vyhrážky
Denník ďalej napísal, že Abdulmohsen bol polícii a úradom dobre známy pre opakované vyhrážky, ktoré roky robil.
Napríklad vlani v lete v e-maili pohrozil prokuratúre v Kolíne nad Rýnom istou akciou, aby vraj „obnovil spravodlivosť“. Hrozbu však zrejme nikto nebral vážne, hoci Spolkový kriminálny úrad (BKA) o mužovi a jeho násilníckych prejavoch viedol zložku.
Vyhrážku úrady očividne vyhodnotili ako abstraktnú, polícia na ňu ale zareagovala. Abdulmohsena však neoslovila osobne, ale poslala mu vytýkací list, nad čím sa Bild pozastavuje.
„Týmto vás vyzývame, aby ste písanie v takejto forme zanechali. Mohlo by to mať trestnoprávne dôsledky,“ citovala stanica MDR z listu. Podobné listy polícia využíva ako varovanie či napomenutie.
Ďalším sporným bodom je bezpečnostný koncept vianočných trhov. Po útoku v roku 2016 na vianočný trh v Berlíne, ktorý si vyžiadal 13 obetí vrátane jednej Češky, bývajú akcie tohto druhu zabezpečené okrem iného betónovými bariérami.
Médiá i verejnosť sa preto pýtajú, ako je možné, že sa útočníkovi podarilo vôbec vraziť do davu. Zástupca magdeburskej radnice Ronni Krug k tomu uviedol, že útočník na trh vošiel cez záchranársky príchod, ktorý musí byť voľný. Tento vjazd však podľa konceptu mala blokovať policajná hliadka zaparkovaným služobným vozidlom, na mieste však žiadna uzávera nebola. Podľa médií chýbala niekoľko dní.