Prvé dni nového roka nebudú v školách sprevádzať štrajky a protesty učiteľov. Potvrdili to školskí odborári. No zažehnané nie sú. Rokovania o vyšších platoch zamestnancov škôl pokračujú.
Školskí odborári pripúšťajú, že desaťpercentné navýšenie od januára už nie je reálne. Na ťahu je preto rezort školstva. Minister školstva v najbližších dňoch príde s návrhom.
Situácii v školstve a rokovaniam o platoch zamestnancov škôl sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Emília Tóth Lengyelová:
Školskí odborári sú v štrajkovej pohotovosti, pretože sa s rezortom školstva stále nedohodli na vyšších platoch pre zamestnancov škôl. To im garantuje programové vyhlásenie vlády. „Vyzerá to tak, že po 7. januári sa s pánom ministrom stretneme,“ povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva Pavel Ondek.
Ak sa nedohodnú ani po tomto termíne, k štrajkom zrejme stále nepríde. „Nemáme takéto uznesenie z rady zväzu, najprv chceme ešte rokovať. Pán minister sľúbil, že urobí všetko pre to, aby došlo k navýšeniu platov,“ pokračoval Ondek.
Zamestnanci škôl by tak mali v tomto roku dostať len jednorazovú odmenu 800 eur. No aj tu školskí odborári vidia problém. Nepedagogickí zamestnanci, no aj tí v umeleckých školách či školských kluboch detí, ktorí spadajú pod samosprávy, sa ich nemusia dočkať. Obce a mestá na to 87 miliónov nemajú.
„Vzhľadom na stupeň financovania samosprávy, kde sme momentálne jedna z najchudobnejších alebo najchudobnejšia krajina eurozóny, nie sme v stave vyplatiť tieto odmeny,“ zhodnotil predseda ZMOS Jozef Božik.
Učitelia majú ministrovu podporu
Minister Tomáš Drucker (Hlas-SD) učiteľov podporuje v boji za lepšie platové ohodnotenie. „Predmetom ďalších rokovaní bude, odkedy bude možné platy zvýšiť a o koľko. Minister aktuálne hovorí o úrovni približne päť až sedem percent,“ uviedol rezort v stanovisku. „Požiadavka je jasná, desať percent,“ vyhlásil Pavel Ondek.
„Zvyšovanie o desať percent je veľmi dôležité, pretože očakávame relatívne vysokú infláciu. Aj priemerná mzda v národnom hospodárstve bude rásť približne o šesť percent. Ak sa chcú dotiahnuť učitelia aspoň na úroveň ostatných zamestnancov, tak to zvyšovanie musí nastať,“ myslí si analytik Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.
Zvýšenie platov o sedem percent, ako navrhuje minister, by pre štát znamenalo dodatočné náklady asi 380 miliónov eur. Rezort školstva vie z vlastných zdrojov uvoľniť okolo 90 – 95 miliónov eur.
„O téme miezd už koncom roka absolvovalo ministerstvo financií viacero rokovaní s rezortom školstva a tieto diskusie budú pokračovať. Rovnako to platí aj o téme jednorazových odmien,“ upresnilo ministerstvo školstva v stanovisku.
Rokovania s premiérom
Školskí odborári sa chcú o peniazoch rozprávať aj s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Ten sa od podobných rokovaní s lekármi, ktorí ho tiež vyzývali na diskusiu, dištancoval.
„Žiadna téma nie je vyslovene premiérska. Potom by som nepotreboval ministrov, členov vlády,“ povedal Fico.
Analytik tvrdí, že štát by sa mal viac zaujímať o školstvo, a to z toho dôvodu, aby učitelia nemuseli zakaždým pre vyššie platy hroziť štrajkom či protestami.
„Musíme pripraviť dlhodobejšiu perspektívu, aby sa v tom štátnom rozpočte dlhodobo našli peniaze na navýšenie platov,“ dodal Rehúš.
Školskí odborári požadujú aj od budúceho roka vyššie mzdy o desať percent. Ďalšou podmienkou je vyriešiť chaos vo financovaní či zavedenie platového automatu.