Prvé dni nového roka sa u mnohých spájajú s predsavzatiami. Najčastejšie sa týkajú zmeny životného štýlu či šetrenia peňazí. Podľa odborníkov si treba stanoviť reálne ciele.
Najčastejšie chcú ľudia schudnúť a zdravšie sa stravovať. „Január býva veľmi divoký. Každý od Nového roka chce so sebou niečo robiť. Či už je to zlepšiť svoju kondíciu alebo svoju výkonnosť,“ priblížil osobný tréner a výživový poradca Jakub Strigáč.
Ako plynie rok, vytrvalosť ľudí často klesá. Podľa odborníkov si treba stanoviť reálne ciele. „Je dobré zdieľať tieto ciele aj medzi blízkymi, aby sa človek aj tak zaviazal a aby mal takú sociálnu kontrolu. Alebo si to niekde napísať na viditeľné miesto,“ uviedla psychologička Beata Žitniaková Gurgová.
„Úplne super je, keď si dajú niečo, čo sa dá merať. Či už je to napríklad výkonnosť alebo schudnúť napríklad päť kíl. Dám si aj nejaký časový úsek na to, napríklad mesiac,“ dodal tréner Strigáč.
Novoročným predsavzatiam sa v Správach :24 venovala redaktorka Martina Jančiarová:
Pri plánovaní treba podľa trénera zohľadniť aj to, koľko času človek trávi v práci a aké má povinnosti doma. Ak odhodlanosť časom vyprchá a dôjde k zlyhaniu, netreba vešať hlavu.
„Je dobré si dať takú tú sebalásku. A dobre, nezvládla som to, ale začnem znovu. Takže opakovať pokojne,“ dodal Strigáč.
V psychológii sa predsavzatia označujú aj ako efekt čerstvého štartu. Ľudia si ich dávajú nielen na začiatku nového roka, ale napríklad aj týždňa či mesiaca.