Po prázdninách čakajú školákov prísnejšie pravidlá používania mobilných telefónov. Ide o jednu z 89 zmien v školstve. Niektoré školy sa na novinku pripravili pred sviatkami, v iných si žiaci odkladali telefóny do skriniek už predtým.
Mobily na Základnej škole v Michalovciach majú v skrinkách odložené žiaci všetkých ročníkov. Späť ich dostávajú až po vyučovaní. Väčšina školákov si to pochvaľuje.
„Možno niektorí žiaci to vnímali ako kvázi malú diskrimináciu, ale, keď sa na to teraz pozriem, po tých niekoľkých mesiacoch to vnímame tak, že tí žiaci sa s tým zmierili a zvykli si na to,“ hovorí riaditeľ ZŠ T.J. Moussona v Michalovciach Róbert Pirč.
Reportáž o zákaze mobilov na školách pripravili do Správ redaktorky Lucia Benetínová a Emília Tóth Lengyelová:
Úplný zákaz mobilov platí po novom pre deti v prvom až treťom ročníku. Podľa nariadenia si telefón odložia do skriniek, alebo nechajú v školskej taške vypnutý. Výnimku majú žiaci so zdravotným problémom, no aj ich starší spolužiaci na druhom stupni.
„Ak štátny vzdelávací program používanie mobilného telefónu spája s vyučovacím procesom, treba povedať aj to, že triedy nie sú a nebudú odkázané na mobilné telefóny. Zabezpečujeme vybavenie tried digitálnymi pomôckami,“ vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Vplyv na šikanu
Podľa niektorých školákov môže zákaz znížiť šikanovanie cez internet. „Keby bola nejaká hádka, bitka medzi žiakmi, niečo by sa stalo a mali by sme pri sebe mobil, mohli by sme ho hneď vytiahnuť, natáčať, fotiť, to by sa mohlo dať na internet a potom zosmieštňovať,“ povedal nám jeden zo žiakov.
Na školách, kde zákazy mobilov už platia, riaditelia urobili deťom náhradný program. Počas prestávok sa hrajú spoločenské hry či športujú. No ukázalo sa, že pred vyučovaním sa mobilov vzdávajú len ťažko.
„Čo najneskoršie chodia do budovy školy, lebo vonku ešte hrajú hry, alebo chatujú. Potom to isté, trávia niekoľko hodín po vyučovaní s telefónom v ruke,“ skonštatoval riaditeľ základnej školy Hlboká Michal Drgáň.
Preto riaditelia volajú po väčšej osvete o technológiách či jasnejších pravidlách pri ich používaní.
„Samotné zákazy ani v minulosti nevyriešili niektoré veci. Vnímame, že je nutné otvoriť diskusiu na túto tému, čomu dáva priestor aj táto legislatíva, avšak musíme začať deti celoplošne a takisto učitelia a rodičia, vzdelávať v tom ako používať tieto technológie správnym spôsobom,“ hovorí Martin Martinkovič OZ Rodičia.
Obmedzenia používania mobilov v školách majú napríklad aj deti vo Fínsku, v Taliansku, no aj Holandsku.