Na hlavný obsah

Posudkoví lekári môžu po novom ukončiť pacientovi PN, ak ju vyhodnotia ako bezdôvodnú

Zmenu ešte v decembri schválil parlament.

Posudkoví lekári môžu po novom ukončiť pacientovi PN, ak ju vyhodnotia ako bezdôvodnú
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Posudkoví lekári Sociálnej poisťovne (SP) môžu po novom ukončiť pacientovi PN-ku, ak ju vyhodnotia ako neodôvodnenú. Zmenu ešte v decembri schválil parlament. Sociálna poisťovňa sa snaží zabrániť špekulantom, aby nezneužívali dočasnú práceneschopnosť.

Ak doteraz posudkový lekár SP zhodnotil, že niektorý pacient je na PN-ke neoprávnene, mohol na to ošetrujúceho lekára iba upozorniť a požiadať ho o jej ukončenie. Ošetrujúci lekár mu vyhovieť mohol, ale nemusel.

„Čiže posudkový lekár SP nemal v úvodzovkách páky na to, aby prinútil ošetrujúceho lekára takúto PN-ku, o ktorej bol objektívne presvedčený, že je vystavená neoprávnene, ukončiť,“ priblížil hovorca SP Martin Kontúr.

Zmenám v posudzovaní práceneschopnosti sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Andrea Šeligová:

Po novom, ak posudkový lekár rozhodne, že na PN-ku nie je dôvod, ošetrujúci lekár, ktorý ju pacientovi vypísal, ju na jeho pokyn musí ukončiť. Ministerstvo práce prišlo s týmto opatrením, aby obmedzilo zneužívanie práceneschopnosti.

„Priemerná dĺžka PN v Českej republike predstavuje 30 dní a na Slovensku 46 dní. O toľko chorejší ako Česi určite nie sme. A ešte bizarnejšie vyzerajú porovnania medzi jednotlivými okresmi na Slovensku, keď okres Rožňava má priemernú dĺžku PN 28 dní, ale okresy Kežmarok a Poprad 68 dní,“ argumentoval minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Práva pacientov

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov Márie Lévyovej by posudkoví lekári mali dávať pozor najmä na to, aby diagnózy pacientov nepodceňovali a v prípade potreby sa poradili aj so špecialistom.

„Tak sa môže stať, že napríklad pacient nebude ešte dodiagnostikovaný, a to hrozí pri mnohých ochoreniach. Ak pacienta uzavrie a pošle ho do práce, pacient už vyšetrenia ani neabsolvuje, pretože mnohých zamestnávateľ ani neuvoľní,“ reaguje Lévyová.

„Podľa mňa by tu mal nastať proces v prospech pacienta, aby sa vedel domôcť svojich práv, aby neprišlo k podliečovaniu. Ale problém je takisto, aby neprišlo k preliečovaniu a vlastne k neefektívnemu vynakladaniu peňazí, čo tento zákon adresuje,“ vysvetlil riaditeľ inštitútu INEKO Daniel Zachar.

„Tí, ktorí majú objektívny dôvod na poberanie dávky nemocenské, sa nemusia obávať. „Zameriame sa len na prípady, kedy máme dôvodné podozrenie na to, že PN-ka je vystavená neoprávnene. Alebo už dôvody na poskytovanie dávky nemocenské pominuli,“ dodal Kontúr.

Asociácia na ochranu práv pacientov pripomína, že ak má niekto pocit, že lekár zanedbal zdravotnú starostlivosť, má sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko