Na hlavný obsah

Satirický časopis Charlie Hebdo pred 10 rokmi napadli teroristi. Redakcia si smutné výročie pripomenula karikatúrami

Pri útoku zomrelo 11 ľudí.

Satirický časopis Charlie Hebdo pred 10 rokmi napadli teroristi. Redakcia si smutné výročie pripomenula karikatúrami
Časopis Charlie Hebdo na 10. výročie teroristického útoku vydal ďalšie karikatúry. Foto: Lafargue Raphael/ABACA/Abaca Press/Profimedia

V utorok (7. 1.) si pripomíname 10 rokov od teroristického útoku na redakciu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo. Francúzsko vtedy zostalo v totálnom šoku.

Dnes jej zamestnanci tvrdia, že sa nikdy nevzdajú a že hoci teroristi zlikvidovali polovicu tímu, satirický magazín sebavedomo a bojovne pokračuje ďalej. Na 10. výročie útoku vydali ďalšie karikatúry, pretože podľa nich slobodu prejavu treba stále zdôrazňovať a obnovovať.

Desiatemu výročiu teroristického útoku na redakciu časopisu Charlie Hebdo sa v reportáži v relácii Správy venovala redaktorka Alexandra Zetková:

Teroristický útok na Charlie Hebdo

Pred desiatimi dvaja islamistickí teroristi 7. januára 2015 vtrhli do redakcie Charlie Hebdo. Zastrelili riaditeľa redakcie a ďalších ilustrátorov vo Francúzsku známych ako Wolinski, Cabu a Honoré.

Stalo sa to krátko po rannej redakčnej porade. Laurent Sourisseau, ktorý útok prežil ťažko zranený a teraz je riaditeľom redakcie pre médiá spomína, že doslova krvavý kúpeľ trval minútu a 49 sekúnd. Hovorí, že po porade počuli zvláštny buchot. Policajt, ​​ktorý bol v miestnosti, povedal, že to nie je normálne.

Vraj si uvedomil, že to boli výstrely, zamestnanci redakcie to však vraj vôbec netušili. Zahynulo 11 ľudí. Vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande potom vo večernom prejave povedal, že teroristi napadli celé Francúzsko – republiku, demokraciu, slobodu prejavu, kultúru, kreativitu aj pluralitu.

Po útoku zaplavil svet slogan „Je suis Charlie – Ja som Charlie“. Masívny hon na atentátnikov trval tri dni. Útočníci boli traja – jeden z nich zajal rukojemníkov v supermarkete – nakoniec polícia všetkých troch teroristov zastrelila.

Po celom Francúzsku organizovali za obete teroristického vraždenia pochody. Len v Paríži vyšlo do ulíc asi 1,5 milióna ľudí, pripojilo sa k nim aj asi 50 popredných zahraničných politikov vrátane vtedajšej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a boj proti terorizmu sa stal najvyššou prioritou francúzskej politiky.

Paríž oznámil sériu opatrení ako napríklad špeciálne oddelenia pre džihádistov vo väzniciach, ale aj viac právomocí pre tajné služby či rozšírenie centrálnych databáz. Počas desiatich rokov sa tiež niekoľkokrát sprísnili francúzske protiteroristické zákony. Na dnes sú v Paríži naplánované veľké spomienkové podujatia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet