Na hlavný obsah

Útoky opitých pacientov na zdravotníkov pribúdajú. V susednom Česku situáciu odľahčujú záchytky

Záchytky na Slovensku zrušili pred 15 rokmi.

Útoky opitých pacientov na zdravotníkov pribúdajú. V susednom Česku situáciu odľahčujú záchytky
Štáb Slovenskej televízie sa bol pozrieť na záchytku v Ostrave. Foto: STVR

Kopanie, hryzenie, aj vyhrážky. Útokov na nemocničný personál pribúda. Zdravotníci stále viac žiadajú obnovenie záchytných protialkoholických staníc. Poslednú záchytku v Trnave, zrušili pred 15 rokmi. Štáb Slovenskej televízie strávil noc s českými zdravotníkmi na záchytke v Ostrave.

Polhodina pred polnocou. Česká polícia priváža do nemocničnej záchytky štvrtého pacienta. Pod vplyvom alkoholu robil výtržnosti na cudzom pozemku.

Privážajú tu ľudí, ktorí vďaka intoxikácii alkoholom nekontrolujú svoje konanie, jednanie. Bezprostredne ohrozujú seba alebo niekoho iného. Ohrozujú majetok alebo verejný poriadok,“ uviedla vrchná sestra protialkoholickej záchytnej stanice Mestskej nemocnice v Ostrave Hana Hufová.

Ako to vyzerá na záchytke v Ostrave, zisťoval v relácii Správy redaktor STVR Erik Vrábel:

Najskôr pacienta vyšetrí lekár. Ak rozhodne, že zostáva, odloží si svoje veci do trezora. Prezlečeného ho uložia v jednolôžkovej izbe.

„Keď sú veľmi agresívni, tak klienta kurtujeme, medikujeme liekmi, ktoré ich upokoja, ale nakoniec sú už len verbálne agresívni,“ opísala Hufová.

Zdravotnícky personál v Záchytnej stanici v Ostrave prijíma pacientov neobmedzene každý deň. Priemerne tu hospitalizujú 180 ľudí mesačne. Pacienti na záchytke triezvejú zhruba osem až 12 hodín.

Po vytriezvení a lekárskej prehliadke pacientov prepúšťajú. Pobyt si platia sami. Stojí zhruba 70 eur. Záchytná stanica v mestskej nemocnici je jediná v Ostrave. Prijímajú sem najčastejšie ľudí bez domova, ako aj študentov, či šoférov pod vplyvom alkoholu.

Záchytky na Slovensku chýbajú

Útoky proti zdravotníkom sa stupňujú aj v slovenských nemocniciach. „Stretla som sa s pohryznutím, kopnutím, pľuvancami, vyhrážaním, toto je náš každodenný chlebíček,“ priblížila vesúca sestra oddelenia úrazovej chirurgie FNsP v Žiline Silvia Haščíková.

Agresívni pacienti pod vplyvom alkoholu preťažujú urgentné príjmy. Záchytky na Slovensku zrušili pred 15 rokmi. „Je to z obdobia bývalého Československa z 50. rokov, keď tieto stanice fungovali a málokto vie, že boli vzorom na zriadenie detoxikačných jednotiek po celom svete,“ dodala Haščíková.

Pomáha to veľmi urgentnému príjmu, lebo sestry sa nestíhajú ani starať, lebo majú toho veľa. A ešte keď tam bol niekto agresívny, je fajn, že ich môžu sem uložiť,“ zhodnotila Hufová.

„Tí pacienti, ktorí majú ťažkú opilosť, ale nevyžadujú starostlivosť zdravotníckeho zariadenia, napriek tomu sme nútení ich prijať, lebo ich nemôžeme v takej ťažkej opilosti poslať domov alebo na ulicu. Toto by boli pacienti vhodní do záchytných systémov,“ podotkol riaditeľ FNsP v Žiline Juraj Kacian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko