Na hlavný obsah

Po zmene sadzby DPH nastal v gastrosektore chaos. Reštaurácie a hotely sa obávajú chýb pri účtovaní

Rozličná výška DPH prináša aj kuriózne situácie.

Po zmene sadzby DPH nastal v gastrosektore chaos. Reštaurácie a hotely sa obávajú chýb pri účtovaní
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Podnikatelia v gastrosektore a hotelierstve sú na jednej strane nadšení – vybojovali si zníženie DPH na jedlo a ubytovanie na päť percent. Na strane druhej upozorňujú na chaos, ktorý prinášajú rôzne sadzby DPH závislé od poskytnutej služby.

Zmena DPH nastala úderom silvestrovskej polnoci. Reštaurácie a hotely uzatvorili účty, vystavili faktúry, aktualizovali systémy a po novom roku otvorili klientom nové s už zmenenou DPH.

Chaose v nastavení rozdielnej DPH v reštauráciách a hoteloch sa venovali redaktori STV Dominika Welterová a Ivana Ratkovská:

„V jednom systéme nahratých päť sadzieb DPH, to je strašne veľa. A to si vyslovene koleduje o akékoľvek chyby, ktoré sa určite budú diať,“ poznamenala riaditeľka hotela v Bratislave Lucia Arbetová.

„Musíme dávať pozor na veľa vecí, keď máme veľa ľudí, veľa vecí. Keby bola jedna DPH, je to hotovo,“ skonštatoval majiteľ pizzerie v Hornom Smokovci Fabio Bortoletto.

„Ľudia si zvyknú. Na začiatku, keď sa nastavujú nové pravidlá, je vždy niečo komplikované, ale dôležité je, že pravidlá sú jasné,“ povedal prevádzkovateľ pizzérií pod Tatrami Fabio Bortolini.

Rozdielne ceny za rovnaké jedlo

V reštauráciách účtujú rozdielnu DPH, ak ide o jedlo, kávu, nealkoholické nápoje či alkohol. Cena závisí aj od toho, či jedlo zjete v reštaurácii. Ak áno, na účte bude DPH päť percent.

Reštaurácia účtuje DPH 19 percent, ak si ho vezmete so sebou. Ak vám to isté jedlo prinesie externá donášková služba, DPH bude 23 percent plus poplatok za donášku.

„Rozdielne sadzby vidíme aj v okolitých krajinách. Je základná sadzba a potom sú znížené. Čo sa týka posudzovania sadzby na jedlo na mieste a so sebou, v tomto sme trošku unikátni,“ zhodnotil generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií SR Martin Novotný.

Majiteľ pizzerií pod Tatrami vysvetľuje, že pizzu pripravia rovnako, či ju zjete u nich v reštaurácii alebo doma. Náklady sú rovnaké, DPH musia účtovať inak. V Taliansku to nepoznajú.

„Keď ja si objednám pizzu a zjem ju v reštaurácii alebo to beriem so sebou, s tým, že to bolo vyrobené v reštaurácii, DPH platí v Taliansku stále desať percent,“ priblížil Bortolini.

Kuriózne situácie

Rozdielne sadzby DPH v hoteloch a reštauráciách v praxi prinášajú aj kuriózne situácie. „V bare, ak si dá niekto arašidy, majú päťpercentnú DPH. Pokiaľ sú v hotelovej izbe, v chladničke alebo minibare majú 23-percentnú DPH,“ opísala Arbetová.

„Ak si objednávate, tak nie džin s tonikom ako miešaný nápoj, ale dať si džin a tonik, lebo tam je na nealko nápoj 19 a na alko 23 percent,“ podotkol generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií SR Martin Novotný.

Daňový špecialista Štefan Figa povežuje za najväčší problém zložitosť. „Keby sme mali jednoduchú, jednotnú sadzbu dane, administratíva by bola ľahšia. Klesli by náklady na výber dane a obmedzili by sa daňové úniky,“ dodal.

Finančná správa vydala usmernenie pre podnikateľov. Väčší nápor na informácie priebežne vybavuje. Ekonomický analytik od – na prvý pohľad zložitého – systému očakáva pozitívny efekt na “ hladného “ klienta.

„Myslím, že k zlacneniu menu by mohlo prísť, lebo naozaj je to veľmi výrazný pokles DPH. Na druhej strane je to správne, len je to neskoro,“ uviedol finančný analytik Viliam Páleník.

V reštaurácii totiž už dlhšie na cenu jedla vplývajú ďalšie ekonomické parametre ako inflácia , nedostatok personálu či 23-percentná DPH v pridružených segmentoch. Oslovené reštaurácie preto nehovoria o zlacňovaní, ale skôr o udržaní cien jedla .

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika