Trikrát a dosť. Takéto pravidlo platí pri porušovaní pravidiel za volantom len na Slovensku. Podľa prieskumu švajčiarskej webovej stránky, kde si vodiči môžu zakúpiť diaľničnú známku, sa Slovensko umiestnilo na 21. mieste v prísnosti pokút. Najprísnejšie pokuty sú vo viacerých krajinách najmä za alkohol za volantom.
Minimálna suma, ktorú zaplatia vodiči vo Francúzsku, ak policajti zistia, že pred jazdou pili alkohol, je 4 500 eur. Na Slovensku je minimálna pokuta od 230 eur.
„Čo sa týka tolerancie alkoholu, tak v zahraničí je obvyklá 0,5 promile. Na Slovensku nie je tolerancia. Štandardne sa robí tak, že metrologický ústav definoval, koľko je dolná hranica a polícia to vyhodnocuje na 0,3 promile. Čiže ak niekto nafúka 0,3 promile, tak už má veľký problém,“ priblížil dopravný analytik Jozef Drahovský.
„Pokiaľ vodič nafúka do jedného promile, ide o priestupok, kde možno uložiť v správnom konaní pokutu od 150 do 800 eur. Pokiaľ vodič nafúka nad jedno promile, ide o trestný čin. Vtedy sa môže uložiť trest odňatia slobody,“ vysvetlil hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
„Prístup Slovenska k bezpečnosti na cestách charakterizuje politika nulovej tolerancie obsahu alkoholu v krvi, ktorá zdôrazňuje dôležitosť jazdy v triezvom stave. Krajina ukladá pokutu 232 eur za jazdu pod vplyvom alkoholu, zatiaľ čo pokuty za ostatné priestupky zostávajú relatívne mierne,“ uviedol CEO spoločnosti Vignetteswitzerland Mattijs Wijnmalen.
Prísnosti pokút na Slovensku sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Rebeka Filandová:
Prekročenie rýchlosti či mobil za volantom
Podľa polície dostávajú vodiči na Slovensku najčastejšie pokuty za prekročenie rýchlosti či používanie mobilného telefónu za volantom.
„Používanie mobilného telefónu za volantom je považované za závažný dopravný priestupok, za ktorý možno uložiť pokutu vo výške 50 až 100 eur prípadne v správnom konaní až do výšky 200 eur,“ dodal Hájek.
Podľa dopravného analytika je veľký rozdiel v pokutách na Slovensku a v zahraničí pri priestupkoch, ktoré sa zisťujú pomocou objektívnej zodpovednosti.
„V zahraničí napríklad majú jazdu na červenú ocenenú podľa desatín sekundy, kedy tento vodič prejde križovatkou. Čiže plná červená je maximálna pokuta, ale prvé stotiny alebo desatiny sekundy ide tá pokuta nižšia a potom rastie. U nás je rovnaká,“ povedal Drahovský.
Pravidlo trikrát a dosť u nás platí pri všetkých trestných činoch. „Pokiaľ je vodič v skúšobnej dobe, tak už druhý priestupok znamená, že príde o vodičský preukaz. Pokiaľ už nie je v skúšobnej dobe, tak pri treťom priestupku musí ísť na doškolenie pre skúšanie,“ dodal Drahovský.
Policajné prezídium tvrdí, že výšku pokút pravidelne prehodnocuje podľa vývoja situácie na cestách. Jeho hlavnou prioritou je posilnenie prevencie.