Na hlavný obsah

Káva zlepšuje zdravie, ale len ak ju pijete ráno. Rozsiahla štúdia zistila, kedy obľúbený mok funguje v náš prospech

Prečo to je tak odborníci však nevedia vysvetliť.

Káva zlepšuje zdravie, ale len ak ju pijete ráno. Rozsiahla štúdia zistila, kedy obľúbený mok funguje v náš prospech
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Ak pijete kávu, zlepšujete si zdravie. Ale len, ak si ju vychutnávate predpoludním. Celodenným pitím kávy sa jej blahodarné účinky na organizmus vytrácajú. Zistila to najnovšia štúdia expertov na výživu z univerzity v americkom New Orleans.

Štúdia bola rozsiahlym projektom. Trval takmer 20 rokov. V rámci neho sledovali vyše 40-tisíc Američanov, pričom tretina pila kávu iba ráno.

V relácii Dobré ráno, Slovensko! v Rádiu Slovensko o pití kávy hovoril redaktor Viliam Hauzer:

Práve pri tejto skupine ľudí z ich lekárskych správ vyplynulo, že mali o 31 percent nižšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie než ostatné dve skupiny. V tých ľudia pili kávu počas celého dňa alebo ju nepili vôbec.

Odborníci teda došli k záveru, že pitie kávy má blahodarný účinok na zdravie človeka iba ak ju konzumuje ráno. Štúdia teda prišla na to, že dôležité nie je len množstvo kávy, ktoré vypijeme, ale aj to, kedy ju vypijeme.

Výsledky majú význam napríklad aj pre expertov na výživu. Tí totiž vo svojich odporúčaniach doteraz neriešili načasovanie pitia kávy. Štúdia teda tvrdí, že ranná dávka kávy je lepšia pre srdce ako celodenná alebo večerná.

Prečo je to tak však odborníci zatiaľ nedokážu vysvetliť. Domnievajú sa však, že to súvisí s narušením srdcového rytmu a hladiny hormónov, ako je melatonín. To môže ovplyvniť spánok a krvný tlak, a to všetko negatívne vplýva na správne fungovanie srdca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet