Na hlavný obsah

Z Liptova sa vytrácajú tradičné mená. V Liptovskom Ondreji pribudol prednedávnom len druhý Ondrej

V Liptovskom Mikuláši sa Mikuláš nenarodil už dávno.

Z Liptova sa vytrácajú tradičné mená. V Liptovskom Ondreji pribudol prednedávnom len druhý Ondrej
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Na Liptove sa strácajú pôvodné mená. Napríklad v Liptovskom Jáne sa posledný Janko narodil pred deviatimi rokmi. V Liptovskom Mikuláši si na malého Mikuláša ani nepamätajú.

Keď sa Zuzane Čatlochovej narodilo tretie dieťa, dala mu meno Ondrej. Nie preto, že je z Liptovského Ondreja.

„Chceli sme dať Andrej, po ockovi. Ale ocino si neželal mať syna Andreja, tak máme po starom otcovi Ondreja. Nie je to už také typické meno, ako bolo kedysi. Viem o jednom, asi pred rokom sa narodilo také bábätko, ale zvyčajné to nie je,“ priblížila obyvateľka Liptovského Ondreja Zuzana Čatlochová.

Ako je to s tradičnými menami v slovenských mestách, zisťoval v relácii Správy z regiónov redaktor STVR Milan Velecký:

Presnejšie, sú len dvaja – tomu prvému dala za to obec 200 eur. „Pozerali sme na obecnom úrade, že nemáme v dedine ani jedného Ondreja, no tak na obecnom zastupiteľstve sme sa dohodli, že dáme odmenu 200 euro tomu, kto dá prvé meno Ondrej. Aby sme mali v tom Ondreji Ondreja,“ povedal starosta Liptovského Ondreja Ľuboš Žubor.

Čo sa týka pôvodných mien, lepšie na tom nie sú ani iné obce Liptova. „Podľa údajov z našej matriky bolo krstné meno Ján naposledy dané novorodencovi v roku 2016. Rodičia už preferujú skôr moderné či zahraničné krstné mená,“ informovala referentka Kultúrneho centra v Liptovskom Jáne Silvia Kováčová.

„V roku 2024 sa v Liptovskom Mikuláši nenarodil ani jeden Mikuláš. Rodičia svojim synom dávali skôr tradičné mená, ako sú Jakub, Adam alebo Tomáš. Ale siahli aj po tých exotickejších, napríklad Hein Viet, Gregor Ezra, Noel alebo Brian,“ uviedla hovorkyňa Liptovského Mikuláša Romana Nemcová.

V historických matrikách sa niektoré mená opakujú pomerne často. Ľudia mali menej na výber.

„V prípade mužských boli to väčšinou Jánovia, Ondrejovia, Jozef, Martin, Matej, Adam. Áno, bol oveľa menší výber mien a platilo to skôr pre horný a stredný Liptov. Ale dolný Liptov už koncom 19. storočia mal väčší výber mien, aj pestrejších, často až bizarných rodných mien,“ vysvetlil historik Peter Vítek.

Dnes poznáme viac ako 1 500 mien, v kalendári ich je však asi len 400.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny