Medzinárodný tím vedcov vyvŕtal v Antarktíde z hĺbky takmer troch kilometrov jedno z najstarších ľadových jadier. Informáciu zverejnila agentúra AP, podľa ktorej by analýza prehistorického ľadu mala ukázať, ako sa vyvíjala zemská atmosféra a klíma.
Výskumníci dúfajú, že im poznatky poskytnú pohľad na to, ako sa menili cykly doby ľadovej. Alebo ako oxid uhličitý menil klímu. „Vďaka ľadovému jadru pochopíme, čo sa zmenilo, pokiaľ ide o skleníkové plyny, chemikálie a prach v atmosfére,“ uviedol taliansky glaciológ a koordinátor projektu Beyond EPICA Carlo Barbante.
Tím 16 vedcov a pomocného personálu vŕtal počas štyroch rokov vždy v lete, a to pri priemerných teplotách okolo mínus 35 stupňov Celzia. Dostal sa pritom do hĺbky takmer tri kilometre.
Prastarému ľadovému jadru v Antarktíde sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Klaudia Mikolášová:
„Keď sme dosiahli skalné podložie, bol to pre nás veľký moment. Odhadujeme, že vek ľadu je viac ako jeden milión rokov, dokonca 1,2 milióna alebo viac,“ ozrejmil taliansky výskumník projektu Beyond EPICA Federico Scoto.
Ten istý výskumný tím už skôr vyvŕtal ľadové jadro staré približne 800-tisíc rokov.
„Pri pohľade na klimatický záznam, ktorý bol v tomto jadre uložený, sme zistili, že aj v najteplejších obdobiach našej klimatickej histórie na Zemi nebola koncentrácia skleníkových plynov, teda CO2 a metánu, nikdy vyššia ako koncentrácia, ktorú pozorujeme za uplynulých 150 rokov,“ dodal Scoto.
Výskumníci Európskeho projektu vrtov v Antarktíde si naďalej určujú ambiciózne ciele. Z ľadového jadra chcú získať údaje z obdobia, keď sa magnetické póly Zeme otočili o 180 stupňov. Vedci dodnes nevedia, aký vplyv na počasie mala táto skutočnosť, ktorá sa v dejinách modrej planéty viackrát zopakovala.