Alternatíva pre Nemecko (AfD) si v sobotu (11. 1.) v saskom meste Riesa zvolila svoju kandidátku na kancelárku, spolupredsedníčku strany Alice Weidelovú. Predvolebný kongres sa začal s dvojhodinovým meškaním, pretože prístupové cesty k miestu konania zablokovali odporcovia strany, ktorá je označovaná za pravicovo-populistickú až krajne pravicovú. V meste sa nachádzajú tisíce demonštrantov, pričom polícia očakáva až 10-tisíc ľudí.
V decembri minulého roka si strana zvolila 45-ročnú Weidelovú za svoju kandidátku na kancelárku, teda akúsi volebnú líderku. Zjazd ju v sobotu jednomyseľne potvrdil. AfD vznikla takmer pred 12 rokmi, ale je to prvýkrát, čo nominovala vlastného kandidáta na kancelára. Označenie kandidáta na kancelára je skôr symbolické a nezakladá žiadne právo na zostavenie vlády po voľbách. Môže však prispieť k zviditeľneniu, pretože televízne stanice často organizujú diskusie medzi kandidátmi na kancelára.
Weidelová je pritom skôr netypickou členkou tejto protiimigračnej strany, ktorej dominujú muži. Ekonómka s doktorátom z Číny predtým pracovala pre nadnárodné banky, žije v registrovanom partnerstve so ženou pôvodom zo Srí Lanky a vychováva s ňou vo Švajčiarsku dve deti. Na kandidátkach AfD k februárovým predčasným voľbám je len 11 percent žien.
Situácii pred voľbami v Nemecku sa v Správach venoval redaktor Tibor Macák:
Odporcovia strany označovanej za pravicovo-populistickú až krajne pravicovú zablokovali v sobotu príjazdové cesty k miestu konania zjazdu, polícia proti nim použila aj slzotvorný plyn. Zjazd preto začal s dvojhodinovým meškaním. Zhruba 600 delegátov zjazdu chce debatovať tiež o programe. Spornými bodmi sú okrem iného vzťah k Rusku, Európskej únii či niektoré otázky v rodinnej a migračnej politike.
Saská polícia už skôr uviedla, že počíta s príchodom 10-tisíc odporcov AfD do 30-tisícovej Riesy. Pripravené sú vodné delá, nad mestom lieta vrtuľník. Zatiaľ utrpelo pri stretoch s demonštrantmi ľahké zranenia šesť policajtov.
Strana je v hľadáčiku kontrarozviedky
AfD je označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú stranu. Pre podozrenie z pravicovo extrémistických aktivít je tiež v hľadáčiku spolkovej civilnej kontrarozviedky. V troch spolkových krajinách – Sasku, Durínsku a Sasku-Anhaltsku – ju miestne tajné služby vedú ako preukázateľne krajne pravicovú.
V ďalších šiestich spolkových krajinách je z krajne pravicových aktivít podozrivá. Podľa zverejneného prieskumu verejnej mienky agentúry INSA by mohla AfD v nadchádzajúcich voľbách získať 22 percent hlasov a mohla by sa stať druhou najsilnejšou stranou v nemeckom Spolkovom sneme. Strana si tak v posledných dňoch polepšila, v uplynulých týždňoch sa stabilne pohybovala okolo 19 percent.
„Teraz musíme 20-percentnú hranicu nechať za sebou a šplhať ďalej,“ povedal v sobotu na zjazde druhý spolupredseda strany Tino Chrupalla. Vzhľadom na to, že s AfD ostatné parlamentné strany odmietajú spolupracovať, nádej, že sa stane členom budúcej nemeckej vlády, je mizivá. Predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz, ktorý sa pravdepodobne stane budúcim nemeckým kancelárom, v sobotu znovu vylúčil povolebnú spoluprácu s AfD.
Predvolebný zjazd AfD sa koná takmer presne na deň od vlaňajšieho zverejnenia článku investigatívnej skupiny Correctiv, ktorá informovala o tajnom stretnutí krajne pravicových skupín v Postupime. Zúčastnili sa ho aj politici AfD, ale aj členovia Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Účastníci stretnutia predvlani v novembri podľa Correctivu tajne rokovali okrem iného o takzvanej remigrácii, teda o tom, ako z Nemecka deportovať milióny ľudí prisťahovaleckého pôvodu. Po zverejnení informácií o stretnutí sa v Nemecku konalo mnoho veľkých demonštrácií proti krajnej pravici. Na preferenciách AfD sa to však podpísalo len krátkodobo.