Prezident Peter Pellegrini privítal v paláci svojich predchodcov – Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča, Andreja Kisku a Zuzanu Čaputovú na tradičnom novoročnom obede.
Diskutovali o vnútropolitickej situácii, zahraničnej politike, začínajúcom mandáte prezidenta USA Donalda Trumpa či pretrvávajúcom vojnovom konflikte na Ukrajine.
Spoločný obed sa podľa súčasného prezidenta niesol v duchu priateľskej, otvorenej a kultivovanej diskusie, hoci každý môže mať na niektoré problémy odlišný pohľad a na ich riešenia iný názor.
Zhodli sa, že najväčším problémom Slovenska je napätie v spoločnosti. Ľuďom chcú vyslať jasný signál.
„Netreba prestať diskutovať, netreba sa prestať tolerovať. Naopak, treba rešpektovať vzájomné názory, treba sa počúvať, treba viesť kultivovanú debatu, treba viesť debatu faktov, pravdy, nie dezinformácií alebo viesť len čisto emočnú diskusiu,“ povedal prezident Peter Pellegrini.
Spoločnému obedu prezidentov SR sa v Správach venovala redaktorka Veronika Čokinová:
Slovensko patrí do EÚ a NATO
Súčasná hlava štátu a exprezidenti sa zhodli, že Slovensko patrí do Európskej únie a NATO. Nikto, kto to s krajinou myslí dobre, nemôže podľa Zuzany Čaputovej uvažovať inak.
„Žijeme v dobe, kedy aj symboly, gestá, vety či vyjadrenia majú váhu. Zneistenia, ktoré v poslednej dobe zaznievajú ohľadom zahranično-politickej orientácie Slovenska je to, čo prirodzene vzbudzuje reakciu. A to, čo potrebujeme na Slovensku, sú skôr uistenia než zneistenia,“ povedala Zuzana Čaputová.
„Ja som poprosil pána prezidenta, aby jeho hlas bolo jasne počuť z pohľadu zahraničnej politiky. Hlavne keď sa dejú kroky, na ktoré sa všetci naši spojenci a priatelia pozerajú s počudovaním. Aby jeho hlas bolo jasne počuť a že od neho to celý demokratický svet očakáva,“ dodal exprezident Andrej Kiska.
Sľúbili zlepšenie postavenie Slovenska
Koalícia i opozícia podľa Ivana Gašparoviča sľúbili voličom zlepšenie postavenia Slovenska. To však nedosiahnu, ak budú proti sebe bojovať. Tvrdí, že sú tu preto, aby občanom pomáhali.
„To môžu len vtedy, keď si nájdu aspoň jednu cestu, ktorá bude potvrdzovať, že patríme do EÚ, do EÚ spoločenstva aj do Aliancie, a nedopustíme, aby na Slovensku došlo k situácii, kedy by sa vyvolávali problémy, ktoré môžu smerovať dokonca aj k vojne. Bolo by to veľmi zlé,“ skonštatoval Gašparovič.
Rudolf Schuster očakáva, že v najbližšom období príde opozícia s dobrými návrhmi zákonov, ktoré koalícia schváli. Vzťahy sa však podľa neho medzi oboma stranami vyhrocujú.
„Každý sa hrá na svojom piesočku. Ja perspektívu pre Slovensko nevidím dobrú v tomto roku ani v zahraničnej politike. Preto si myslím, že je veľmi aktuálne, ak sa nedohodnú koalícia a opozícia na nejakej spolupráci, že jediné budúce riešenie je zmena volebného zákona,“ priblížil Schuster.