Turbulentné časy sa netýkajú len politiky alebo ekonomickej situácie, ale aj leteckej dopravy. Tisícky kilometrov nad zemou je vzduch čoraz nepokojnejší a niektoré oblasti majú, takpovediac, navrch.
S lietadlami to najviac trasie nad Južnou Amerikou. Vyplýva to z tohtoročnej štatistiky webového portálu Turbli, ktorý dlhodobo zhromažďuje informácie o turbulenciách naprieč celým svetom.
O rebríčku najturbulentnejších letov hovoril v relácii Dobré ráno, Slovensko! v Rádiu Slovensko redaktor Michal Dzúrik:
Z údajov o 10-tisíc trasách a o 550 letiskách vyplýva, že turbulencie najviac zasahujú lety medzi argentínskym mestom Mendosa a metropolou Čile – Santiagom. Na druhom mieste je trasa z argentínskej Cordoby do Santiaga a na treťom opäť z argentínskej Mendosy do mesta Salta v tej istej krajine.
Z údajov vyplýva minimálne to, že vzduch nad pohorím Andy je mimoriadne nepokojný. Podobne je to aj nad ďalšími vysokými horami, dokonca tými najvyššími, teda Himalájami.
Do prvej desiatky sa totiž dostalo aj niekoľko trás v tomto regióne, najmä v Číne a v Nepále. Dôvodom je, že teplý vzduch blízko povrchu tam ľahšie stúpa hore, kde sa mieša s chladným a to spôsobuje jeho rýchlejšie prúdenie.
V Európe zase zohrávajú kľúčovú úlohu Alpy. Lety s najvyšším rizikom silných turbulencií sú medzi Nice na juhu Francúzska a švajčiarskou Ženevou, medzi Nice a Zürichom a medzi talianskym Milánom a Zürichom.
Portál Turbli zostavil aj zoznam takzvaných najturbulentnejších letísk na svete. Prvé je už spomínané čilské Santiago a v prvej desiatke sú napríklad aj afganský Kábul alebo americký Denver. Európskemu rebríčku kraľuje Turín. V našich zemepisných šírkach také podľa štúdie nie je ani jedno.