Nakupovanie nikdy nebolo jednoduchšie. Stačí telefón, aplikácia a pripojenie na internet. Za idylkou sa však skrýva temný príbeh. Predstavte si, že by ste pracovali 14 hodín denne, mesačne 30 až 31 dní. V Číne je to realita pre mnohých zamestnancov.
Britská verejnoprávna stanica BBC odhalila spôsob, v akých podmienkach pracujú vo fabrikách, ktoré dodávajú oblečenie známemu internetovému obchodu.
Zisteniam BBC po nazretí do fabrík vyrábajúcich pre Shein sa v reportáži v relácii Správy venoval redaktor Michal Cimmerman:
Príbeh sa začína v industriálnej časti 19-miliónového mesta Kuang-čou v štvrti plnej fabrík známej ako “dedinka Shein”. Na ulici ponúkajú prácu a ukazujú oblečenie, ktoré v dielňach šijú. “Myslím si, že tu viac ako 80 percent ľudí pracuje pre Shein,” povedala jedna zo zamestnankýň fabrík dodávajúcej tovar pre e-shop.
Fabriky nie sú preplnené, sú v nich ventilátory aj dostatok svetla. Problém je ale inde. “Zarábame podľa toho, aké náročné kusy oblečenia šijeme. Ak je to niečo jednoduché, ako napríklad tričko, dostanem zaň v prepočte zhruba 20 centov. Za hodinu ich vyrobím asi 12,” uviedla jedna zo zamestnankýň továrne.
Porušujú zákon aj ľudské práva
Kto koľko ušije, toľko zarobí. Mnohí zamestnanci trávia pri šijacích strojoch aj 14 hodín denne. Domov sa chodia len vyspať. Za mesiac majú jediný deň voľna, niekto ani to.
“Je to extrémna forma vykorisťovania. Takýto pracovný čas jasne porušuje základné ľudské práva,” myslí si odborník na pracovné a medzinárodné právo David Hachfeld.
Porušuje aj čínsku obdobu zákonníka práce. Miestni sa napriek tomu na prácu nesťažujú. Hovoria, že život je drahý a zarobiť naň si musia.
„Som hrdá na to, že náš textilný priemysel poskytuje svetu lacný a kvalitný tovar. Som rada, že sa na tom ako Číňanka môžem podieľať,“ vyzdvihla pracovníčka.
Podľa ďalších pracovníkov je Shein spoľahlivý a platí vždy načas. „Nemôžem sa sťažovať,“ pokračoval jeden zo zamestnancov.
Firma žiadosť o rozhovor odmietla, no tvrdí, že pre zamestnancov robí, čo môže. “Shein sa zaviazal zabezpečiť spravodlivé a dôstojné zaobchádzanie pre všetkých pracovníkov v rámci dodávateľského reťazca. Požadujeme, aby všetci partneri dodržiavali náš kódex,” dodala v stanovisku spoločnosť.
Pracovné podmienky u dodávateľov údajne pravidelne kontrolujú. Zistenia britských novinárov však naznačujú, že za úspechom obchodu sa skrýva práve lacná pracovná sila, vykorisťovanie a zlé zaobchádzanie s ľuďmi.