Ministerstvo práce chce zjednotiť financovanie sociálnych služieb a zrušiť niektoré príspevky. Vláda v stredu (15. 1.) schválila koncepciu reformy financovania sociálnych služieb. Rezort k tomu do konca roka pripraví zákony.
Rezort práce chce zaviesť príspevok na pomoc pri odkázanosti. Finančný príspevok by po novom mala dostať osoba, ktorá potrebuje starostlivosť. Odkázaný človek sa bude môcť sám rozhodnúť, ako príspevok využije.
„Či príspevok použije na opateru v domácnosti, teda ho poskytne svojmu príbuznému, alebo ho použije na domácu opatrovateľskú službu, teda terénny pracovník príde do domácnosti mu pomáhať alebo ho využije na pobytové zariadenie,“ priblížil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
Sociálnej reforme sa v Správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:
ZMOS tento krok víta
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) tento krok víta. „Obce a mestá už nebudú musieť platiť finančné prostriedky neverejným poskytovateľom na prevádzkové náklady. Značne to zaťažovalo rozpočet. Momentálne sa ešte vedú rozhovory a rokovania,“ uviedla podpredsedníčka ZMOS Božena Kováčová.
Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb tvrdí, že pôvodne sa vyplácania príspevku priamo odkázaným obávala, pre zneužívanie verejných zdrojov. Viac ako 70 odkázaných ľudí nedokáže spravovať svoje účty.
„Peniaze sa alokujú na účet občana, ktorý prejaví vôľu o výber druhu sociálnej služby. Keď dá vedieť, koho si vybral, tak peniaze potom idú konkrétnemu poskytovateľovi. V prípade domáceho opatrovateľa by to malo ísť priamo na účet opatrovateľa,“ vysvetlila predsedníčka asociácie Anna Ghanamová.
Presúvanie povinností
Spolufinancovanie sociálnych služieb z prostriedkov samospráv by malo zostať zachované. Rezort však chce niektoré povinnosti samospráv presunúť na úroveň vyšších územných celkov.
„Dolaďuje sa celý zákon o financovaní a o kompetenciách, čo zostane v pôsobnosti obcí. V novom zákone niečo prejde pod samosprávne kraje. Ako sa to celé nastaví, tak ešte úplne do detailov tá reforma nie je pripravená,“ dodala Božena Kováčová.
Koncepcia reformy navrhuje riešiť aj bezbariérovosť verejných budov, nedostatok sociálnych pracovníkov a opatrovateľov, či lepšie prepojiť sociálnu a zdravotnú starostlivosť. Reforma by mala začať platiť po roku 2026.