Na hlavný obsah

Mnohí pacienti sa po prepustení z nemocnice nemajú ako dostať domov. Pani Margita na vozíčku čakala celé hodiny na pomoc

Verejný ochranca práv hovorí o systémovom probléme.

Mnohí pacienti sa po prepustení z nemocnice nemajú ako dostať domov. Pani Margita na vozíčku čakala celé hodiny na pomoc
Imobilná pacientka pani Margita Maďarová. (Foto: STVR )

Imobilní pacienti sa po prepustení z nemocnice často nemajú ako dostať domov. Potvrdzuje to aj nedávny prípad z Prievidze.

Pani na invalidnom vozíku čakala na vynesenie do svojho bytu na treťom poschodí tri a pol hodiny. Verejný ochranca práv aj zdravotné poisťovne hovoria o systémovom probléme.

Na invalidnom vozíku vo vestibule bytového domu bez výťahu sme našli sedieť sedemdesiatročnú pani Margitu Maďarovú. Dcéra ju doviezla z nemocnice a bez pomoci sa nemala ako dostať domov na tretie poschodie.

„Nemá jej kto pomôcť hore, čo tu má nocovať? Hladná smädná, na záchod, nič,“ uviedla dcéra pani Margity. Matka s dcérou opakovane volali na tiesňovú linku. Tri hodiny bez úspechu.

Záchranná zdravotná služba a hasiči k takýmto prípadom neprídu, nejde totiž o priame ohrozenie života. Po troch hodinách čakania sme na tiesňovú linku zavolali my.

Transportu imobilných pacientov sa v Správach venovala redaktorka Miriam Dobrotová:

Prišli dobrovoľní hasiči vo voľnom čase

Nakoniec prišli dobrovoľní hasiči z blízkej obce, a to vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu. „Väčšinou bývajú takéto zásahy starších ľudí a ťažkopádnych. Buď ich vynášame alebo znášame dole,“ priblížil dobrovoľný hasič z Nedožier – Brezian Róbert Solár.

„Štátny systém by sa nemal spoliehať na dobrovoľnícku vôľu ľudí. Bolo by dobré sa poučiť aj z tohto prípadu, možno do integrovaného záchranného systému zakomponovať aj takéto situácie,“ uviedol verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Na prepravu z nemocnice majú síce pacienti nárok nepretržite dopravnou zdravotnou službou, no tá má väčšinou len jedného vodiča, ktorý sám nedokáže imobilného pacienta dostať domov.

„V regiónoch, kde je zvýšený počet imobilných pacientov a nedostatok bezbariérových prístupov je dopravná zdravotná služba obsadená dvomi vodičmi. Je to však na dohode medzi poskytovateľom dopravnej zdravotnej služby a zdravotnými poisťovňami, aby takéto prevozy hradili vyššou sumou,“ priblížil rezort zdravotníctva.

„Transport imobilných pacientov vnímame ako dlhodobý systémový problém, ktorý je do veľkej miery sociálny, nielen zdravotnícky. Niektorí dopravcovia sa ho snažia iniciatívne riešiť doplnením posádky. Problematika však potrebuje systémové riešenie,“ priblížil hovorca zdravotne poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Ministerstvo zdravotníctva tiež uvádza, že chce problém riešiť v spolupráci s rezortom práce a sociálnych vecí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko