Na hlavný obsah
Voľby

Program vysielania k prezidentským voľbám 2024

Predvolebné diskusie, volebné štúdiá a ďalší program rozhlasového a televízneho vysielania RTVS k prezidentským voľbám 2024.

Otázky a odpovede

Aké povinnosti ukladá zákon RTVS pri monitorovaní / pokrývaní prezidentských volieb?

RTVS má povinnosť vyhradiť najviac po jednej hodine vysielacieho času pre každého kandidáta na prezidenta, spolu však najviac desať hodín vysielacieho času na vysielanie politickej propagácie v rozhlasovom vysielaní a najviac desať hodín vysielacieho času na vysielanie politickej propagácie v televíznom vysielaní.

RTVS má povinnosť okrem času na vysielanie politickej propagácie vyhradiť desať hodín vysielacieho času na diskusné programy v rozhlasovom vysielaní ako aj v televíznom vysielaní. Ak sa koná druhé kolo volieb prezidenta, tak je vysielanie politickej propagácie dovolené v čase začínajúcom sa dňom vyhlásenia výsledkov prvého kola volieb prezidenta Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán a končiacom 48 hodín predo dňom konania druhého kola volieb.

V takomto prípade má RTVS povinnosť vyčleniť dve hodiny vysielacieho času na vysielanie politickej propagácie a dve hodiny na vysielanie diskusných programov osobitne v rozhlasovom vysielaní a osobitne v televíznom vysielaní.

Detaily pravidiel volebného vysielania RTVS pre voľby do NR SR 2023 sú zverejnené na webe rtvs.org.

Na akých kanáloch budú môcť diváci a poslucháči sledovať program k prezidentským voľbám?

Prezidentským voľbám sa bude venovať vysielanie RTVS na televíznych kanáloch Jednotka a RTVS:24 a na rozhlasových okruhoch Rádio Slovensko a Rádio Regina.

Ako a kedy bude RTVS informovať o výsledkoch oboch kôl prezidentských volieb?

Priebežné výsledky budú zverejňované po uzatvorení volebných miestností na webe volby.rtvs.sk.

Sčítavanie výsledkov bude možné sledovať aj vo volebných štúdiách, ktoré RTVS odvysiela po oboch kolách na Jednotke, RTVS:24 a Rádiu Slovensko.

Oficiálne výsledky budú známe v nedeľu, deň po voľbách, po tom, ako ich vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Kedy bude RTVS vysielať predvolebnú superdebatu?

Účasť kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky v druhom formáte predvolebných diskusných relácií RTVS bude vychádzať z aritmetického priemeru výsledkov prieskumov verejnej mienky z troch agentúr (AKO, FOCUS, MEDIAN) publikovaných v čase od 19. februára 2024 do 11. marca 2024. Predvolebnú superdebatu odvysiela RTVS súbežne v televíznom vysielaní na Jednotke a RTVS :24 a v rozhlasovom vysielaní v Rádiu Slovensko a v Rádiu Regina v stredu 20. marca o 20.10 h.

Kde nájdem všetky aktuálne informácie v prezidentským voľbám?

Všetky aktuálne informácie nájdu diváci aj poslucháči na stránke volby.rtvs.sk/, spravodajskom webe spravy.rtvs.sk, na Facebooku Správy RTVS, Instagrame Správy RTVS a v televíznom a rozhlasovom vysielaní RTVS.