Často kladené otázky
Kedy sa konajú voľby?
Spojené regionálne voľby sa uskutočnia 29. októbra 2022 v čase od 07:00 h. do 20:00 h.
V koľkých kolách sa konajú voľby 2022?
Voľby do VÚC a komunálne voľby sa prvýkrát konajú v rovnaký deň. Voľba je jednokolová, a teda voliči pôjdu k urnám iba raz.
Kto môže voliť v komunálnych voľbách?
Právo voliť do orgánov samosprávy obce (komunálne voľby) má občan Slovenskej republiky a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.
Kto môže voliť vo voľbách do VÚC?
Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) má občan Slovenskej republiky a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja, alebo má trvalý pobyt vo vojenskom obvode, ktorý patrí na účely volieb do orgánov samosprávneho kraja do jeho územia a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.
Čo si treba priniesť do volebnej miestnosti?
Je potrebné mať so sebou doklad totožnosti. Po príchode do volebnej miestnosti volič preukazuje svoju totožnosť občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca.
Čo znamená volebné moratórium?
Je to zákaz šírenia akýchkoľvek informácií v prospech alebo neprospech kandidátov.
Kedy sa začína volebné moratórium?
Volebné moratórium sa skrátilo na obdobie 48 hodín predo dňom konania volieb. Počas tohto časového úseku sa tak nesmú zverejňovať prieskumy verejnej mienky, či viesť volebná kampaň.
Môže voliť aj občan, ktorý je v karanténe pre COVID-19?
Hlasovanie voličov v izolácii, ktorí o hlasovanie špeciálnym spôsobom prejavia záujem, sa uskutoční u nich doma. Hlasovacie lístky vhodia do špeciálnej prenosnej volebnej schránky. Tá im bude doručená špeciálnou volebnou komisiou zriadenou výlučne na tento účel.
Ako podať žiadosť o hlasovanie do špeciálnej volebnej schránky?
Oprávnený volič podáva žiadosť o špeciálny spôsob hlasovania najneskôr do piatku 28. októbra do 12.00 h. zapisovateľovi volebnej komisie obce svojho trvalého pobytu sám alebo prostredníctvom inej osoby. Urobiť tak môže telefonicky v úradných hodinách.
Volič týmto spôsobom hlasuje v mieste svojho trvalého pobytu alebo na inej adrese, ktorú v žiadosti oznámi. Adresa tohto miesta sa však musí nachádzať na území volebného obvodu pre voľby poslancov obecného zastupiteľstva podľa miesta trvalého pobytu voliča.
Ako prebieha hlasovanie do špeciálnej volebnej schránky?
Hlasovanie zabezpečia vždy dvaja vyslaní členovia špeciálnej volebnej komisie.
Špeciálny spôsob hlasovania sa nevykonáva v zdravotníckom zariadení, v ktorom sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku.
Môže o hlasovanie do špeciálnej volebnej schránky požiadať aj volič, ktorý nie je v karanténe pre COVID-19?
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky štandardne podľa zákona o výkone volebného práva.
Hlasovanie do špeciálnej volebnej schránky je iba vo vzťahu k ochoreniu COVID-19.
Prekážkou práva voliť je naďalej zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia v iných prípadoch ako COVID-19.
Koľko kandidátov môže volič zakrúžkovať vo voľbách do VÚC?
Do zastupiteľstva samosprávneho kraja môže volič zakrúžkovať najviac toľko kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených.
Vo voľbách predsedu samosprávneho kraja môže volič zakrúžkovať len jedného kandidáta.
Koľko kandidátov môže volič zakrúžkovať v komunálnych voľbách?
Vo voľbách do miestneho zastupiteľstva a na hlasovacom lístku pre voľby do mestského zastupiteľstva môže volič zakrúžkovať najviac toľko kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených.
Vo voľbách starostu mestskej časti a na hlasovacom lístku pre voľby primátora mesta môže volič zakrúžkovať poradové číslo len jedného kandidáta.
Ako sa nepomýliť pri voľbách?
Komunálne voľby a voľby do VÚC budú farebne odlíšené. Voliči dostanú modrú a bielu obálku, vo volebnej miestnosti budú dve volebné urny. Pre župné voľby bude slúžiť modrá obálka, pre komunálne biela.
Volič vloží modrú obálku do modrej schránky na hlasovanie pre voľby do VÚC a bielu obálku do bielej schránky na hlasovanie pre komunálne voľby.
Ako sa odlišujú voľby v Bratislave a v Košiciach?
V Bratislave a Košiciach dostane volič pre komunálne voľby štyri hlasovacie lístky. Pre voľby do miestneho zastupiteľstva a starostu mestskej časti budú hlasovacie lístky biele. Pre voľby do mestského zastupiteľstva a primátora budú hlasovacie lístky označené na ľavom okraji sivým pruhom. Je to preto, že voliči budú na rozdiel od zvyšku Slovenska voliť aj do orgánov mestskej časti.
Ako odovzdať hlasovacie lístky?
Volič vloží do bielej obálky biele hlasovacie lístky pre voľby do miestneho zastupiteľstva, voľby do mestského zastupiteľstva, voľby starostu mestskej časti a voľby primátora mesta a do modrej obálky hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva samosprávneho kraja a hlasovací lístok pre voľby predsedu samosprávneho kraja.
Čo sa stane, ak sa volič pomýli?
Na požiadanie voliča mu komisia vydá za nesprávne vyplnené hlasovacie lístky iné. Volič je povinný odložiť nesprávne vyplnené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne vyplnených hlasovacích lístkov.
Ak volič vloží hlasovací lístok do nesprávnej obálky, je takýto hlasovací lístok neplatný. Takisto, ak volič vloží obálku do nesprávnej schránky na hlasovanie, je takéto hlasovanie neplatné.
Prečo sú regionálne voľby 2022 spojené?
Dôvodom zjednoteného termínu krajských a komunálnych volieb je zníženie počtu volebných termínov. Novinku schválila ešte predchádzajúca vláda. Aby sa termíny komunálnych a župných volieb zjednotili, predĺžilo sa mimoriadne funkčné obdobie súčasných županov na päť rokov. V týchto voľbách sa budú predsedovia krajských samospráv voliť opäť na štyri roky.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR