Na hlavný obsah

Rady voličom

1. Informovanie voličov

Každá obec už v tomto čase musí mať na úradnej tabuli a na svojom webovom sídle informáciu o podmienkach práva voliť a práva byť volený. Najneskôr do 4. októbra musí každá domácnosť dostať oznámenie s údajmi o čase konania volieb, mieste hlasovania a informácie o úprave hlasovacieho lístka. Do 4. októbra 2022 musí obec uverejniť na úradnej tabuli a na svojej webovej stránke zoznam zaregistrovaných kandidátov pre voľby do krajskej aj obecnej samosprávy.

2. Koho budeme voliť v spojených voľbách 29. októbra

Prvýkrát budú voľby do obecných aj krajských samospráv v jednom termíne. Voliť teda budeme starostov, primátorov a poslancov obecných zastupiteľstiev, a taktiež predsedov samosprávnych krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev. Bratislavčania a Košičania budú navyše voliť aj starostov mestských častí a poslancov miestnych zastupiteľstiev.

3. Volebný systém do krajských a obecných samospráv

Na rozdiel od parlamentných volieb, kde volíme pomerným spôsobom, máme v samospráve väčšinový volebný systém. Starostom, primátorom či predsedom samosprávneho kraja sa stane ten, kto získa najviac hlasov. To isté platí aj pre poslancov krajského, obecného alebo miestneho zastupiteľstva. Do zastupiteľstiev budú zvolení kandidáti s najväčším počtom hlasov.

4. Termín konania volieb

Spojené voľby do krajských a obecných samospráv sa budú konať v sobotu 29. októbra 2022 od 7. do 20. hodiny. V prípade potreby môže starosta či primátor posunúť začiatok volieb, najviac však o dve hodiny. Keby sa hlasovanie prerušilo, čas ukončenia hlasovania vo vašom volebnom okrsku sa predĺži o trvanie prerušenia hlasovania.

5. Kto môže voliť

Krajskú samosprávu môže voliť každý dospelý obyvateľ s trvalým pobytom na území samosprávneho kraja, obecnú samosprávu každý dospelý obyvateľ s trvalým pobytom v obci. Na rozdiel od parlamentných a prezidentských volieb teda môžu za splnenia podmienky trvalého pobytu voliť aj cudzinci.

6. Prekážky výkonu volebného práva

Voliť do krajských a obecných samospráv môžu všetci obyvatelia samosprávneho kraja či obce, teda aj osoby vo väzbe či výkone trestu. Voliť nemôžu len tí, ktorým bolo zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia. Keď Úrad verejného zdravotníctva vyhláškou nariadi izoláciu alebo karanténu osôb v súvislosti s ochorením na COVID-19, voliť budú môcť aj títo voliči, musia však o to požiadať obec, kde majú trvalý pobyt.

7. Stály zoznam voličov

V úradných hodinách obce si môžete overiť, či ste zapísaný v stálom zozname voličov a či sú údaje o vás úplné a pravdivé. Môžete požiadať o doplnenie údajov alebo vykonanie opráv. Obec je povinná vyhovieť vašej žiadosti alebo do troch dní písomne oznámiť, prečo nevyhovie. V takom prípade sa môžete obrátiť na súd.

Keď po príchode do volebnej miestnosti vo vašom volebnom okrsku zistíte, že nie ste zapísaný v zozname voličov, na základe predloženého občianskeho preukazu vás volebná komisia do zoznamu dopíše. Potom vám vydá hlasovacie lístky a prázdne obálky.

8. Vo volebnej miestnosti

Voliť môžete len vo vašom volebnom okrsku. Svoju totožnosť preukážete občianskym preukazom a cudzinci dokladom o pobyte. Volebná komisia vám vydá hlasovacie lístky a obálky, ich prevzatie potvrdíte svojím podpisom v zozname voličov. Dostanete štyri hlasovacie lístky – pre voľbu predsedu samosprávneho kraja, voľbu do krajského zastupiteľstva, voľbu starostu alebo primátora a voľbu do obecného zastupiteľstva. Dostanete dve obálky – modrú pre voľby do krajskej a bielu pre voľby do obecnej samosprávy. V Bratislave a Košiciach dostanete aj dva ďalšie hlasovacie lístky – pre voľbu starostu a zastupiteľstva mestskej časti.

9. Hlasovanie

Hlasovať musíte v určenom oddelenom priestore. Budete mať štyri a v Bratislave a v Košiciach šesť hlasovacích lístkov a dve obálky. Pri hlasovaní za predsedu samosprávneho kraja, starostu alebo primátora obce alebo starostu mestskej časti môžete krúžkom označiť len jedného kandidáta. Pri hlasovaní do krajského, obecného alebo miestneho zastupiteľstva môžete krúžkom označiť najviac taký počet kandidátov, aký má byť zvolený vo vašom obvode. Počet volených poslancov bude uvedený aj na hlasovacom lístku. Hlasovacie lístky musíte vložiť do správnej obálky a tú vhodiť do správnej volebnej schránky.

10. Čo ak nesprávne vyplním hlasovací lístok

Okrsková volebná komisia vám na požiadanie vydá nové hlasovacie lístky. Nesprávne upravené hlasovacie lístky musíte vložiť do špeciálnej, na to určenej schránky. Ak by ste to odmietli, dopustíte sa priestupku, za ktorý vám okresný úrad uloží pokutu 33 eur.

11. Posudzovanie platnosti hlasovacích lístkov

Ak hlasovacie lístky nevložíte do správnej obálky a ak obálku nevhodíte do správnej volebnej schránky, váš hlas nebude platný. Modrá obálka a modrá volebná schránka sú pre voľby do krajskej samosprávy, biela obálka a biela volebná schránka sú pre voľby do obecnej a v Bratislave a v Košiciach aj miestnej samosprávy.

Neplatné budú aj tie hlasovacie lístky, na ktorých pri voľbe predsedu samosprávneho kraja, starostu alebo primátora nezakrúžkujete žiadne alebo zakrúžkujete viac ako jedno poradové číslo kandidáta. Pri voľbe poslancov do zastupiteľstiev sú neplatné tie hlasovacie lístky, na ktorých nezakrúžkujete žiadne meno, alebo zakrúžkujete viac poradových čísiel kandidátov, ako má byť zvolených.

12. Hlasovanie osôb so zdravotným znevýhodnením

Keď nemôžete sám, napríklad pre zdravotné postihnutie, upraviť hlasovací lístok, oznámte to okrskovej volebnej komisii. Vtedy máte právo vziať si so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú osobu, a tá vám podľa vašich pokynov pomôže. Ak nemôžete sám vložiť obálky do volebných schránok, môže vám pri tom pomôcť iný volič. Pomoc vám však ani v jednom prípade nemôže poskytnúť člen volebnej komisie.

13. Hlasovanie do prenosnej schránky

Zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, môžete sám alebo prostredníctvom inej osoby požiadať obec a v deň konania volieb aj vašu okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie mimo volebnej miestnosti. Komisia k vám vyšle dvoch členov, ktorí vám umožnia vykonať voľbu. Riaďte sa ich inštrukciami. Vyslaní členovia musia zabezpečiť tajnosť hlasovania.

14. Priestupky pri porušení zákonov

Keď neodložíte po hlasovaní nepoužité hlasovacie lístky do špeciálne na to určenej schránky, neuposlúchnete pokyny na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti, dopustíte sa priestupku. Okresný úrad vám za to uloží pokutu 33 eur. Pokutu od 300 do 30 000 eur vám uloží za porušenie volebného moratória, a pokutu až do výšky 3-tisíc eur môže okresný úrad uložiť tomu, kto voličovi prisľúbi finančnú odmenu alebo vecný dar za nevložený hlasovací lístok do volebnej schránky. Rovnakú pokutu môže dostať aj ten volič, ktorý takúto odmenu prevezme.

15. Volebné moratórium

Zverejňovať informácie v prospech alebo neprospech kandidátov v rozhlasovom a televíznom vysielaní, v periodických a neperiodických publikáciách a v agentúrnom spravodajstve je zakázané 48 hodín predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania. Tento zákaz platí od polnoci stredy 26. októbra.

16. Predvolebné prieskumy

V čase 48 hodín predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Je ich teda možné zverejniť len do polnoci stredy 26. októbra 2022.

17. Ako sa dozviem výsledky volieb

Po zrátaní hlasov zverejnia výsledky volieb do krajských samospráv krajské volebné komisie. Výsledky volieb starostu, primátora a obecného zastupiteľstva zverejnia miestna alebo mestská volebná komisia. Nájdete ich predovšetkým na webových stránkach samosprávneho kraja a vašej obce a vývesných tabuliach samosprávy. Ďalšími informačnými zdrojmi, ktoré budú zverejňovať výsledky, sú štatistický úrad, televízia, rozhlas či spravodajské webové stránky.

18. Stručný sprievodca voľbami

Volebné miestnosti musia byť otvorené od siedmej do dvadsiatej hodiny.

Na hlasovanie si zoberte platný občiansky preukaz.

Hlasovať musíte osobne a v oddelenom, na to určenom priestore.

Dostanete 4 volebné lístky – dva pre voľbu obecnej samosprávy, dva pre voľbu krajskej samosprávy.

Voliči v Bratislave a v Košiciach dostanú ešte ďalšie dva hlasovacie lístky pre voľby do samosprávy mestskej časti.

Dostanete dve obálky –  modrú pre voľby do krajskej samosprávy a bielu pre voľbu do obecnej samosprávy, alebo aj do samosprávy mestskej časti.

Na hlasovacom lístku pre voľbu predsedu samosprávneho kraja a primátora či starostu môžete zakrúžkovať poradové číslo len jedného kandidáta.

Na hlasovacom lístku do krajského či obecného alebo miestneho zastupiteľstva môžete zakrúžkovať poradové čísla najviac toľkých kandidátov, koľko ich má byť zvolených v príslušnom volebnom obvode. Ich počet bude uvedený na hlasovacom lístku.

Pozor na obálky! Do modrej obálky vložte hlasovacie lístky pre voľbu do krajskej samosprávy a do bielej obálky hlasovacie lístky pre voľbu do samosprávy vašej obce a mestskej časti.

Obálky potom musíte vhodiť do správnej volebnej schránky.

Ak urobíte chybu, na požiadanie vám okrsková volebná komisia vydá nové hlasovacie lístky.

Hlasovacie lístky nesmiete vynášať z volebnej miestnosti.