Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Unikátna operácia v Trnave: Pacientovi zaviedli permanentný žilový katéter

Ide o prvú operáciu svojho druhu v rámci krajín V4.

Unikátna operácia v Trnave: Pacientovi zaviedli permanentný žilový katéter
Na snímke vchod do Fakultnej nemocnice Trnava. Foto: TASR

Lekári vo Fakultnej nemocnici (FN) Trnava ako prví z krajín Vyšehradskej štvorky pomohli unikátnou operáciou skvalitniť život dialyzovanému pacientovi s takmer úplne uzavretými žilovými prístupmi. Zaviedli mu takzvaný inside-out systém Surfacer. Podľa riaditeľa Vladislava Šrojtu sa FN stáva pracoviskom, ktoré vie pomôcť pacientom s rovnakým problémom z celého Slovenska.

„Operácia sa realizovala na Rádiologickej klinike FN Trnava v spolupráci s profesorom Gurkanom Sengölge z Viedne a spoločnosťou Merit Medical, zabezpečenie žilového prístupu touto metódou bolo pre pacienta životne dôležité,“ uviedol primár kliniky Andrej Klepanec.

Mnoho pacientov zo zdravotných dôvodov potrebuje dlhodobý prístup do centrálneho žilového systému pre potreby dialýzy. Závažné ochorenie obličiek a uzáver centrálneho žilového systému sú hlavnými príčinami chorobnosti, úmrtnosti a zvyšovania nákladov na lekársku starostlivosť, najmä u dialyzovaných pacientov.

Cez stehennú žilu nad kľúčnu kosť

U dialyzovaných pacientov je centrálny žilový prístup pomocou permanentného žilového katétra často jedinou možnosťou na realizáciu dialýzy.

Pri určitej skupine dialyzovaných pacientov postupne dochádza k vzniku problémov, ako sú infekcie a postupné uzatvorenie centrálneho žilového prístupu, čo predstavuje stratu možnosti využívania životne dôležitých terapií ako sú hemodialýza, chemoterapia, či infúzia liekov.

Systém, ktorý použili vo FN, sa zavádza cez pravú stehennú žilu, postupuje cez pravú predsieň, hornú dutú žilu, až cez uzavreté miesto žilového systému do oblasti nad pravou kľúčnou kosťou, kde vodiaci drôt vyjde na vopred určenom a označenom mieste cez kožu pacienta.

„Unikátna operácia je dôkazom, že napriek súčasnej situácii s ochorením COVID-19 sme schopní zavádzať pre pacientov nové intervenčné metódy na medzinárodnej úrovni,“ doplnil Šrojta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko