Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Cichanovská žiada o pomoc pri návrate do Bieloruska, teraz by jej hrozilo väzenie

Jej prosba prišla krátko po Navaľného návrate do Ruska.

Cichanovská žiada o pomoc pri návrate do Bieloruska, teraz by jej hrozilo väzenie
Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Foto: SITA/AP

Bývalá kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku a líderka demokratickej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala medzinárodné organizácie, aby jej poskytli záruky pre bezpečný návrat do vlasti. Do exilu odišla v auguste bezprostredne po prezidentských voľbách.

Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy sa to uvádza v správe zverejnenej v utorok (19. 1.) na Cichanovskej kanáli na sociálnej sieti Telegram. Cichanovská prišla s touto výzvou po rokovaní s veľvyslancami členských krajín EÚ pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré sa konalo online v pondelok (18. 1.).

Na líderku opozície je vyhlásené medzinárodné pátranie

Bieloruské úrady vyhlásili 16. októbra po Cichanovskej medzinárodné pátranie pre výzvy, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť štátu. Dňa 21. decembra zasa bieloruská generálna prokuratúra začala trestné konanie proti viacerým členom Koordinačnej rady bieloruskej opozície. Okrem Cichanovskej sa toto konanie týka aj Maryje Kalesnikavovej, Maxima Znaka, Pavlovi Latušku, Voľhy Kavaľkovovej a ďalších. Stíhaní sú pre podozrenie z vytvorenia extrémistickej formácie a jej vedenia.

Správa o požiadavke Cichanovskej na sformulovanie záruk pre jej bezpečný návrat sa objavila v čase, keď sa do Ruska po niekoľko mesiacov trvajúcom liečení v Nemecku vrátil opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Politológovia si myslia, že návrat Cichanovskej do Bieloruska by momentálne nemal žiadny význam pre posilnenie hnutia odporu proti režimu Alexandra Lukašenka. Bol by podľa nich vhodný vtedy, keď súčasné bieloruské vedenie bude pripravené viesť s opozíciou efektívny dialóg.

Komentátor Franak Viačorka, ktorý je Cichanovskej poradcom pre zahraničnú politiku, podľa spravodajského portálu TUT.by uviedol, že diskusia o tom, ako sa vrátiť z exilu do Bieloruska, sa v jej tíme začala prakticky ihneď, ako vlani v auguste, tesne po prezidentských voľbách, prišla do Vilniusu. Upozornil však, že „v tejto chvíli by návrat Cichanovskej do Bieloruska znamenal automaticky uväznenie“.

Cichanovská kandidovala v prezidentských voľbách po tom, ako ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako uchádzača o kandidatúru jej manžela, známeho blogera a novinára Siarheja Cichanovského, ktorý je od leta väzobne stíhaný. Podľa oficiálnych výsledkov vo voľbách vyhral Lukašenko, opozícia výsledok volieb neuznala a začala s vlnou protestov, počas ktorých žiadala Lukašenka o odstúpenie a zopakovanie volieb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet