Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Na kardioústave v Košiciach visí transparent. Odvolanému šéfovi vyjadrili podporu kolegovia i mesto

Františka Sabola odvolal z funkcie minister Krajčí.

Na kardioústave v Košiciach visí transparent. Odvolanému šéfovi vyjadrili podporu kolegovia i mesto
Na snímke zľava emeritný prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) Pavol Török, zástupkyňa odborárskej organizácie VÚSCH Bibiána Kafková, člen dozornej rady volený zamestnancami Ján Luczy, dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Daniel Pella a primátor Košíc Jaroslav Polaček. Foto: TASR

Podporu odvolanému riaditeľovi a predsedovi predstavenstva Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) Františkovi Sabolovi na štvrtkovom (4. 2.) brífingu vyjadrilo podporu niekoľko zamestnancov VÚSCH, odborári, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach aj vedenie mesta.

Ako povedal člen dozornej rady volený zamestnancami Ján Luczy, informácia o odvolaní Sabola bez udania dôvodu ich šokovala a dotkla sa ich ľudsky aj profesionálne.

„Stretli sme sa tu, aby sme prejavili svoju plnú podporu nášmu generálnemu riaditeľovi. Nevieme a nechceme si predstaviť, žeby v časoch pandémie, keď ohrozujeme svoje zdravie a životy, keď bojujeme za život našich pacientov, vystriedal pri kormidle tohto špičkového ústavu profesora kardiochirurgie študovaný hutník bez akejkoľvek skúsenosti v zdravotníctve,“ skonštatoval Luczy.

Podľa jeho slov dvaja z troch novovymenovaných členov predstavenstva VÚSCH, ako akciovej spoločnosti, na tieto funkcie nespĺňajú podmienky stanovené Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.

Prekvapený primátor

Vedenie LF UPJŠ vyzdvihlo doterajšiu spoluprácu s VÚSCH a pripomenulo, že je dôležité, ako budú pripravení budúci lekári. „VÚSCH je známy tým, že vždy zabezpečil študentom nielen atraktívnu výučbu, ale aj vysoko kvalitnú. Z tohto pohľadu vyjadrujem smútok nad touto skutočnosťou. Zostáva len dúfať, že sa tento stav nezhorší,“ uviedol dekan fakulty Daniel Pella.

Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček prijal oznámenie o odvolaní Sabola s prekvapením a ľútosťou. „Dovoľte mi, aby som vo svojom mene, a v mene všetkých Košičanov, ktorým pán doktor zachránil život – a rozprávame o tisíckach ľudí v tomto  meste – vyjadril podporu,“ povedal.

Vyjadriť podporu pred VÚSCH prišli vo štvrtok večer aj emeritný prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny VÚSCH Pavol Török či zástupkyňa odborárskej organizácie VÚSCH Bibiána Kafková. Na priečelí budovy boli umiestnené aj transparenty s nápisom „Nášho GR (generálneho riaditeľa, pozn. red.) si nedáme!“.

Sabol nepozná dôvody

Sabola vo štvrtok odvolal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa VÚSCH vymenoval Antona Juru, za podpredsedu predstavenstva Martina Studenčana a za člena predstavenstva Štefana Lukačina. Inštitúciu majú viesť do ukončenia výberového konania, ktoré rezort plánuje vyhlásiť v blízkej dobe.

Jura je podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR skúseným manažérom v oblasti krízového manažmentu, ekonomického riadenia a v projektovom riadení zmien.

„Má dlhoročnú prax v špičkovom riadení v prevažne priemyselných spoločnostiach na Slovensku, ale aj v USA a Kanade,“ uviedlo MZ SR s tým, že nové vedenie má okrem iného zvýšiť kvalitu pracovného prostredia a motivovať k návratu špičkových odborníkov.

Sabol pre TASR povedal, že jeho odvolanie bolo krátke a dôvody mu neboli oznámené.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko