Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v súčasnosti nemá voľné kapacity na aktivity súvisiace so spustením či prevádzkovaním aplikácií na trasovanie obyvateľov. Záujemcom o poskytovanie takýchto služieb odporúča obrátiť sa s ponukou priamo na epidemiológov. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.
NCZI oceňuje iniciatívu ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a ministerstva hospodárstva pri vývoji trasovacích či karanténnych aplikácií. Upozorňuje však, že o ich potrebe a využiteľnosti v praxi rozhodujú epidemiológovia, ústredný krízový štáb a vláda.
„Ústredný krízový štáb SR na svojom zasadnutí ešte v decembri 2020 zamietol spustenie aplikácie eRúško na základe aktuálneho stavu pandémie a odporúčaní pandemickej komisie. Všetky ďalšie aktivity s tým súvisiace sme po tomto rozhodnutí v NCZI zastavili,“ pripomenul generálny riaditeľ NCZI Peter Bielik.
Neefektívne riešenie?
Ako dodal, trasovacia aplikácia má podľa odborníkov význam pri pokrytí 60 percent obyvateľstva, aktuálny celoeurópsky priemer je len 20 percent, a preto sa v tejto situácii javí ako neefektívne riešenie.
NCZI podľa hovorkyne aktuálne svoje úsilie a zdroje vkladá prioritne do zabezpečenia technickej podpory očkovania priorizovaných skupín a objednávania obyvateľov na PCR a antigénové testovanie.