Na hlavný obsah

Vedci potvrdili československú mutáciu koronavírusu. Patrí medzi nebezpečnejšie

Nový variant je infekčnejší a na svedomí má ťažší priebeh ochorenia.

Vedci potvrdili československú mutáciu koronavírusu. Patrí medzi nebezpečnejšie
Na snímke zdravotný pracovník vkladá tyčinku do tuby po odobratí vzorky na PCR test na koronavírus. Foto: TASR/AP

Slovenskí vedci potvrdili nový variant koronavírusu s názvom B.1.258. Rozšírený je na Slovensku aj v Česku. Dôkazy naznačujú, že táto mutácia, ktorá sa rýchlo šíri aj ďalej do Európy, vznikla nezávisle od variantu B.1.1.7, teda od anglického kmeňa.

Informoval o tom vo štvrtok (11. 2.) webový portál vZdravotnictve.sk na základe publikovanej vedeckej práce virológa Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) spolu s výskumným tímom zloženým zo slovenských odborníkov.

Variant B.1.258 je veľmi podobný anglickému kmeňu. Odhalili ho vo vzorkách, ktoré boli sekvenované pre zistenie prítomnosti anglického variantu na Slovensku. Spoluautorom štúdie je aj biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX.

Nový variant našli hlavne vo vzorkách z Českej republiky, potvrdili ho v približne 59 percentách z 251 sekvenovaných vzoriek, ktoré boli odobraté v období od septembra do decembra minulého roka. Česká republika v súčasnosti hlási jeden z najvyšších výskytov nových prípadov na 100 000 obyvateľov na svete. Veľa z nich má na svedomí zrejme práve nový variant B.1.258. Na Slovensku sa potvrdil v 25 percentách zo 72 sekvenčných vzoriek.

Kmeň, ktorý v zahraničí nazvali ako „československý“, sa spája so zvýšenou infekčnosťou a potláčaním imunitnej odpovede organizmu. Vedci zistili, že v sebe nesie vyššiu vírusovú nálož a má vplyv aj na závažnosť a priebeh ochorenia COVID-19.

„Československý“ kmeň cirkuluje v strednej časti Európy už od augusta 2020, no rýchlo sa šíri aj v krajinách ako Švédsko, Poľsko, Nemecko, Holandsko, Dánsko a Island. Pridáva sa tak k trojici zmutovaných kmeňov, ktoré už niekoľko týždňov pozorne sleduje celý svet.

Aký dopad bude mať objavenie ďalšieho infekčnejšieho kmeňa na očkovanie či celkový vývoj pandémie zatiaľ nie je jasné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet