Na hlavný obsah

Aké opatrenia platia v ktorom okrese? Vláda vytvorila digitálny covidový automat

Pripravilo ho ministerstvo informatizácie.

Aké opatrenia platia v ktorom okrese? Vláda vytvorila digitálny covidový automat
Na snímke matka s respirátom nastupuje s deťmi do MHD na Sídlisku III v Prešove v pondelok 8. marca 2021. Foto: TASR

Rozdelenie okresov, v ktorých na základe covidového automatu platia jednotlivé opatrenia, sa každý týždeň mení. Pre jednoduchšiu orientáciu v tom, čo práve platí v ktorom okrese, spustilo v piatok (19. 3.) Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR skúšobnú verziu digitálneho covidového automatu.

Na snímke ukážka aplikácie digitálneho covidového automatu z dielne MIRRI.Foto: RTVS
Foto: RTVS

Covidový automat nás bude sprevádzať zrejme dlhé mesiace. Táto digitálna verzia pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje pre každý okres,“ uviedla vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Verejnosť môže rezortu k automatu posielať pripomienky, na základe ktorých bude tento nástroj postupne zlepšovať. „Štát má ľuďom a firmám pomáhať. Tento digitálny automat je jednou z ciest, ako zabezpečiť rýchlu informovanosť pre všetkých,“ dodala ministerka.

Digitálny covidový automat je dostupný na internetovej adrese automat.gov.sk pre mobilné zariadenia aj pre klasické počítače. Nástroj funguje ako jednoduchý vyhľadávač, ktorý po zadaní konkrétneho okresu vygeneruje prehľadný zoznam opatrení, ktoré v ňom aktuálne platia. Ľudia tak nemusia prepočítavať jednotlivé parametre covidového automatu a dohľadávať si v tabuľkách, čo práve platí v ich okrese.

Ukážka zobrazenia opatrení v aplikácii digitálneho covidového automatu.

Covidový automat je veľmi komplikovaný mechanizmus, a preto sa snažíme priniesť ho občanom v zjednodušenej digitálnej podobe. Zahrnuli sme do nej najčastejšie aktivity ľudí,“ doplnila Remišová.

Ministerstvo bude používanie aplikácie v najbližších dňoch analyzovať. V prípade, že nájde u občanov pozitívnu odozvu, rozhodne aj o príprave jeho jazykových mutácií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko