Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Izrael sčítava hlasy, Netanjahu hovorí o „obrovskom víťazstve“ pravice

Voľby zatiaľ nemajú jasného víťaza.

Izrael sčítava hlasy, Netanjahu hovorí o „obrovskom víťazstve“ pravice
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: SITA/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že utorkové (23. 3.) predčasné voľby sa skončili „obrovským víťazstvom“ pre pravicu. Podľa prvých odhadov premiérova strana Jednota (Likud) získala najvyšší počet hlasov, no voľby nemajú jasného víťaza, informovala agentúra AFP.

Odhady troch hlavných izraelských televíznych staníc naznačujú, že ani Netanjahu a jeho náboženskí a nacionalistickí spojenci, ale ani rôznorodé spektrum Netanjahuových odporcov, nezískali parlamentnú väčšinu.

Ak sa aj Netanjahuovi podarí získať väčšinu, bude tesná

Ak budú konečné výsledky v súlade s exit pollmi, oba tábory budú musieť rokovať s bývalým Netanjahuovým spojencom Naftalim Benetom, aby vďaka poslancom za jeho koalíciu Pravica (Jamina) niektorý z týchto blokov získal v 120-člennom Knesete (izraelskom parlamente, pozn.) väčšinu.

Netanjahu po zverejnení prvých odhadov poďakoval voličom za „obrovské víťazstvo“, ktoré dosiahla „pravica a Likud“. Podľa exit pollov, ktoré sa môžu meniť, by jeho strana mala získať 32 kresiel.

Naopak, blok strán podporujúcich Netanjahua by mal získať 54 kresiel. Ak by súčasný premiér získal na svoju stranu Beneta, mal by jeho blok v parlamente tesnú väčšinu v podobe 61 poslancov. Tábor Netanjahuových odporcov má nateraz 54 kresiel, píše AFP.

Rola kľúčového hráča v povolebných rokovaniach sa pred voľbami pripisovala Islamskému hnutiu (Ra’am), ktoré zastupuje záujmy izraelských Arabov. Podľa predbežných výsledkov sa však táto strana do parlamentu nedostala.

V Izraeli sa v utorok konali štvrté parlamentné voľby od jari 2019 a druhé od začiatku pandémie ochorenia COVID-19. Volebné miestnosti sa zatvorili o 21.00 h SEČ, okolo 19.00 h bola volebná účasť 60,9 %. Je to skoro o 5 percentuálnych bodov menej, než v rovnakom čase pri parlamentných voľbách z minuloročného marca. Konečnú účasť zatiaľ volebná komisia neoznámila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet