Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

V čiernej farbe je výrazne menej okresov ako minulý týždeň (+mapa)

Bordových je 55 okresov.

Od pondelka 22. marca je v rámci regionálneho rozdelenia v covidovom automate 20 slovenských okresov v čiernej farbe, a teda v najvyššom štvrtom stupni varovania. Došlo tak k výraznému úbytku oproti predošlému týždňu, kedy bolo v čiernom až 35 okresov. Táto farba ale naďalej platí pre celonárodný limit.

Oznámil to ešte v utorok (16. 3.) minister financií dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) s tým, že pandemická situácia v krajine sa stabilizovala. V treťom stupni varovania (bordová farba) je po novom 55 okresov a v druhom (červená farba) štyri okresy.

V 20 najrizikovejších okresoch sa vyžaduje negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 7 dní, a to pri ceste do práce či pobyte v prírode. Rovnaké pravidlo platí pri ceste do práce aj v rámci bordových okresov.

V rámci regionálnej covidovej mapy sú štyri okresy v červenej farbe. V nich stačí ľuďom 14-dňový negatívny test pri ceste do práce.

Aktuálne platné opatrenia v súvislosti s covidovým automatom:

 • Do zamestnania môžu chodiť iba tí, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu. Okrem negatívneho testu na COVID-19 je potrebné aj potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.
 • V čiernych a bordových okresoch platí test 7 dní, v červených 14 dní.
 • Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac sedemdňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.
 • Žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl alebo špeciálnej školy a školského zariadenia nepotrebujú v škole negatívny test, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti, a to nie starší ako sedem dní.
 • Žiaci a poslucháči od druhého stupňa základných škôl potrebujú do školy a školského zariadenia negatívny test nie starší ako 7 dní. Okrem toho sa preukazuje negatívnym testom aj jeden zákonný zástupca.
 • Pobyt v prírode a individuálny šport je možný len v rámci okresu. V prípade hlavného mesta sa za okres považuje územie celého Bratislavského samosprávneho kraja, Košice sú brané ako jeden okres.
 • V červených a bordových okresoch na cestu do prírody nie je potrebný test.
 • V čiernych okresoch sa na cestu do prírody vyžaduje negatívny výsledok testu. Na účel pobytu v prírode ho v čiernych okresoch nepotrebujú okrem nižšie spomenutých výnimiek ani deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra.
 • Naďalej platí, že návštevy iných domácností sú zakázané. Výnimkou je len starostlivosť o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný. Viac na webe ministerstva vnútra.

V rámci aktuálnych opatrení je tiež od 15. marca povinné nosenie respirátorov či obdobných prostriedkov s klasifikáciou FFP2, FFP3, KN95 či N95 vo všetkých interiéroch budov (okrem domácností) či prostriedkoch hromadnej dopravy. V exteriéroch je možné používať na prekrytie horných dýchacích ciest aj rúško, šál či šatku.

Od soboty 20. marca platí tiež zákaz vycestovať do zahraničia na rekreáciu, a to individuálnu aj skupinovú.

Naďalej platia opatrenia, ktoré hovoria o tom, že od 20.00 h do 1.00 h je sprísnený zákaz vychádzania. Výnimkami sú napríklad cesta na nevyhnutný výkon práce či na nevyhnutné lekárske ošetrenie. K výnimkám pribudli aj cesty vysokoškolákov zdravotníckych a farmaceutických odborov na výučbu.

Moje odložené články

  Viac

  Najčítanejšie

  Nové v rubrike Slovensko