Na hlavný obsah

Francúzsky parlament opäť nerozhodol o eutanázii

Nevyliečiteľne chorí Francúzi sa preto obracajú na Belgicko.

Francúzsky parlament opäť nerozhodol o eutanázii
Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú cez most Bir-Hakeim v Paríži, v pozadí Eiffelova veža. (Francúzsko, 1. apríla 2021) Foto: TASR/AP

Poslanci francúzskeho parlamentu nerozhodli v poradí už o jedenástom návrhu zákona o eutanázii a túto otázku vo štvrtok (8. 4.) večer preniesli na plecia vlády. Uviedol to v piatok (9. 4.) francúzsky denník La Croix.

Francúzsky návrh zákona o ukončení života za asistencie lekárov nebol prijatý pre nedostatok času, čo sa však očakávalo, pretože jeho oponenti, predovšetkým konzervatívni poslanci, predložili vyše 3 000 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré zablokovali a znemožnili hlasovanie.

Rozhodnutie je teraz na pleciach vlády, upozornil La Croix. Preskúmanie celého textu návrhu zákona nebolo možné, bol však prijatý článok 1, ktorý stanovuje, že „lekársku pomoc pri umieraní môže požadovať ktorákoľvek plnoletá osoba“, ktorá dokáže rozhodovať sama za seba, ak je v pokročilej alebo terminálnej fáze choroby, čo jej spôsobuje fyzické alebo psychologické utrpenie, ktoré sa nedá zmierniť alebo ktoré dotknutá osoba považuje za neúnosné.

Aby bolo možné o tomto článku pokračovať parlamentnou cestou, musí sa návrh zákona opätovne zaradiť do pracovného programu národného zhromaždenia.

Nelegálne zákroky aj cesta do Belgicka

RTBF v tejto súvislosti uviedla, že existujú údaje, podľa ktorých sa vo Francúzsku ročne vykoná približne 4 000 nelegálnych eutanáznych zákrokov, a pripomenula, že 80 až 90 percent Francúzov je za legalizáciu „práva na dôstojnú smrť“.

Mnoho nevyliečiteľne chorých francúzskych občanov sa preto so žiadosťou o eutanáziu obracia na Belgicko, kde je táto možnosť zákonom povolená. Túto skutočnosť pre RTBF potvrdil bruselský lekár Yves de Locht. Upozornil, že mnoho Francúzov trpiacich veľkými bolesťami sa obracia na belgických lekárov. „Sú medzi nimi veľmi vážne žiadosti, ktoré spĺňajú zákonné podmienky – Charcotova-Marieova-Toothova choroba, Parkinsonova choroba, rakovina v pokročilom štádiu,“ opísal situáciu de Locht.

Predsedníčka Združenia pre právo na dôstojnú smrť Jacqueline Herremanssová pre RTBF uviedla, že by bolo „neľudské“ nevypočuť určité žiadosti. Zároveň však priznala, že ak by belgické úrady brali do úvahy všetky požiadavky, ktoré prichádzajú zo zahraničia, bolo by nemožné ich zvládnuť. „Z dôvodu vysokého prílivu žiadostí ich množstvo belgických nemocníc odmieta,“ vysvetlila Herremanssová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet