Do sčítania obyvateľov sa zapojilo spolu 4 844 007 ľudí na Slovensku (86 %). Najviac ich bolo v prvý deň spustenia elektronického formulára (651 082), denný priemer bol následne až do ukončenia zhruba 95 000 a iba v jeden deň klesol počet sčítaných pod hranicu 50 000 (26. marca – 42 418).
Oznámil to Štatistický úrad (ŠÚ) SR v utorok (6. 4.) pri vyhodnocovaní výsledkov elektronického sčítania, ktoré sa skončilo 31. marca.
Ľudia sa samosčítali rovnomerne vo všetkých vekových skupinách. V žiadnej vekovej skupine neeviduje úrad väčší výpadok. Častejšie sa podľa dostupných dát sčítavali ženy (52 %) než muži (48 %). Aktívnejšie bolo obyvateľstvo v mestách ako na vidieku (55 % a 45 %). Vyplnenie online formulára trvalo ľuďom približne sedem minút.
„Urobili sme spoločný klik pre celé Slovensko. Elektronický zber dopadol nad naše očakávania. Projekt ale zďaleka nekončí. Čaká nás administratívna práca a asistované sčítanie,“ pripomenul predseda ŠÚ SR Alexander Ballek.
„Po odsune asistovaného sčítania pre pandémiu koronavírusu sme prostredníctvom komunikačných kampaní vyzývali na pomoc seniorom, aby sa sčítali elektronicky. Potvrdila sa digitálna zručnosť obyvateľov, ale k dobrým číslam pomohla aj masová kampaň,“ skonštatovala k výsledkom samosčítania riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková.
Do októbra pokračuje sčítanie obyvateľov formou asistencií, ktorá je určená pre digitálne vylúčených. „Konkrétny termín vyhlásime a budeme ho intenzívne komunikovať s obcami,“ povedala Ivančíková s tým, že ŠÚ SR chce vychádzať z covidového automatu a začať asistované sčítanie v obciach, ktoré sú v okresoch v nižšom stupni varovania. Termíny vyhlásia Ballek, hlavný hygienik a regionálne úrady verejného zdravotníctva. Ivančíková predpokladá, že by to mohlo byť začiatkom mája.