Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nie sú to bezmenné úmrtia, tvrdí iniciatíva príbuzných obetí koronavírusu

NCZI zmení spôsob, akým bude informovať o obetiach pandémie.

Nie sú to bezmenné úmrtia, tvrdí iniciatíva príbuzných obetí koronavírusu
Na snímke sanitka záchrannej zdravotnej služby v mestskej časti Bratislava - Ružinov v januári 2021. Foto: TASR

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyhovelo požiadavke príbuzných a priateľov obetí nového koronavírusu a po novom o nich informuje citlivejšie. TASR to potvrdila hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Ako pre TASR vysvetlila iniciátorka „Výzvy za zastavenie nehumánneho označovania obetí COVID-19 za bezmenné úmrtia“ Lenka Straková, štát aj verejnosť žiadajú, aby sa vyjadrovali o obetiach pandémie s ohľadom na to, že ide o ľudské životy, a nie štatistiky.

 Straková si myslí, že hovoriť o zosnulých na ochorenie COVID-19 ako o „úmrtiach“ je „cynické a nehumánne“. Vysvetlila, že keď médiá či politici opisujú teroristický útok či záplavy, tak hovoria o obetiach a ľudských životoch. „Ale keď ide o naše mamy, otcov, sestry, bratov, dcéry, synov či priateľov, ktorí zomreli v súvislosti s ochorením COVID-19, tak vo veľkej miere používajú označenie úmrtie. A pritom sú to skutočné obete, skutoční ľudia,“ povedala.

NCZI k uvádzaniu „počtu úmrtí osôb“ pristúpilo spoločne s Ministerstvom zdravotníctva SR aj na základe iniciatívy, ozrejmila Bauch. „Veríme, že túto zmenu si osvojí aj verejnosť, ktorá preberá štatistické údaje z NCZI,“ reagovala Bauch.

Cieľom iniciatívy nie je samoúčelná hra so slovami, ale celková spoločenská zmena v nazeraní na tisíce obetí, dodala Straková. Zdôraznila, že ochorenie COVID-19 má devastujúce následky na tisícky rodín na Slovensku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko