Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Chcú získať potvrdenie o zaočkovaní, hoci nie sú. Kopia sa prípady podvodov, hlásia lekári

Za administratívny úkon je zodpovedný očkujúci lekár.

Chcú získať potvrdenie o zaočkovaní, hoci nie sú. Kopia sa prípady podvodov, hlásia lekári
Na ilustračnej snímke vakcinácia v Krompachoch počas výjazdu mobilnej očkovacej jednotky. Foto: TASR

Na Slovensku sa zvyšuje sa počet občanov, ktorí nie sú zaočkovaní, ale chcú podvodným spôsobom získať potvrdenie o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.

Priblížila, že takíto ľudia predkladajú rôzne druhy potvrdení o očkovaní proti koronavírusu, u ktorých nie je možné overiť, či pochádzajú z vakcinačného centra, pretože každé centrum vydáva vlastný typ potvrdenia. „SVLS preto upozorňuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí očkovaciu látku proti COVID-19 občanovi nepodali, aby nevykonávali žiadne záznamy do medzinárodného očkovacieho preukazu,“ zdôraznila.

Spoločnosť poukázala na to, že administratívny úkon vykoná a je zaň plne zodpovedný očkujúci lekár. Pokiaľ by bol na iných zdravotníkov vyvíjaný nátlak, je potrebné kontaktovať políciu, upozornila.

V prípade, že o to občan požiadal, vakcinačné centrá podľa spoločnosti všeobecných lekárov musia zapísať a potvrdiť očkovanie proti ochoreniu COVID-19. „Vzťahuje sa na ne aj povinnosť zaznamenať očkovanie, opečiatkovať a vlastnoručne podpísať záznam do medzinárodného očkovacieho preukazu, ak zdravotnícki pracovníci centra očkovanie indikovali, vykonali a ak o to občan požiada,“ podotkla Palušková. Podľa nej sa takáto zodpovednosť nemôže preniesť na žiadneho iného zdravotníckeho pracovníka, ktorý očkovanie nevykonal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko