Na hlavný obsah

India nariadila sociálnym sieťam, aby odstránili príspevky o „indickom variante“

To, že sa šíri po krajinách, označila za nepravdivé.

India nariadila sociálnym sieťam, aby odstránili príspevky o „indickom variante“
Ľudia s ochrannými rúškami sedia pred zatvoreným obchodom počas lockdownu v indickom meste Bengalúr v stredu 19. mája 2021. Foto: TASR/AP

Indická vláda nariadila sociálnym médiám, aby odstránili všetok obsah, ktorý sa zmieňuje o „indickom variante“ koronavírusu. Argumentuje tým, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nespojila žiadnu krajinu s variantom B.1.617, informovala v sobotu (22. 5.) agentúra AFP.

Tento variant po prvý raz zistili v Indii vlani a pripisujú mu z veľkej časti ničivú vlnu pandémie COVID-19, ktorá v posledných týždňoch sužuje juhoázijské krajiny. Dostal sa aj do Británie a ďalších najmenej 43 krajín, kde sa preň zaužívalo označenie „indický“.

WHO: Spôsobuje „celosvetové znepokojenie“

Indická vláda v nariadení, ktoré v piatok spoločnostiam sociálnych médií zaslalo ministerstvo informačných technológií, poukázala na citlivosť, s akou vníma obvinenia z nesprávneho postupu pri novej vlne nákazy. „Dozvedeli sme sa, že na internete koluje nepravdivé vyhlásenie tvrdiace, že po krajinách sa šíri ‚indický variant‘ koronavírusu. To je úplne NEPRAVDIVÉ,“ píše sa v liste, ktorý získala AFP.

WHO označila minulý týždeň variant B.1.617 za variant spôsobujúci „celosvetové znepokojenie“. Viacero krajín zakázalo alebo prísne obmedzilo vstup cestujúcich z Indie.

Výraz „britský variant“ v Indii používali

Mnohí zdravotnícki experti i vlády označujú nové varianty koronavírusu SARS-CoV-2 podľa krajín, v ktorých sa po prvý raz objavili, čo platí o Británii, Brazílii či Juhoafrickej republike, píše AFP. Pripomína, že aj indickí vládni predstavitelia bežne používali výraz „britský variant“, keď sa tento zmutovaný kmeň koronavírusu začal šíriť v Indii.

Indická vláda čelí kritike pri boji proti novej vlne pandémie, keď krajinu trápi nedostatok kyslíka, vakcín, nemocničných lôžok i dôležitých liekov. Vláda minulý mesiac nariadila Twitteru a Facebooku odstrániť desiatky príspevkov kritizujúcich jej postup v kríze.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet