Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Výmena bieloruskej vlajky? IIHF nesúhlasí, vidí zásadný rozpor

Žiada odstránenie vlajok s logom federácie.

Výmena bieloruskej vlajky? IIHF nesúhlasí, vidí zásadný rozpor
Historická bielo-červená vlajka (uprostred vlajok), ktorú Bielorusko používalo v minulosti, veje spolu s ďalšími vlajkami účastníckych krajín v dejisku hokejových MS v Rige. Foto: SITA/AP

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) nesúhlasí s postupom ministra zahraničných vecí Lotyšska a starostu Rigy, ktorí v pondelok (24. 5.) použili vlajku účastníckej krajiny prebiehajúcich MS na „politické posolstvo“.

V centre mesta sú počas šampionátu vyvesené vlajky všetkých zúčastnených krajín. Minister zahraničia Edgars Rinkévičs a starosta hlavného mesta Martinš Stakis však v pondelok vymenili súčasnú bieloruskú vlajku za historickú bielo-červenú, ktorú Bielorusko používalo v minulosti. Reagovali tým na odklonenie lietadla spoločnosti Ryanair do Minska a zatknutie novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Obe krajiny si následne vyhostili diplomatov.

„Kroky bieloruskej vlády sú separátne od hráčov, ktorí na tomto turnaji hrajú pod bieloruskou vlajkou. Hráčov privítali v Lotyšsku ako hostí a nemali by vidieť, ako odstránia ich vlajku,“ píše sa na stránke IIHF. „Je to v priamom rozpore so sloganom hostiteľskej krajiny: „Vášeň. Bez hraníc“.

Vedenie medzinárodnej federácie preto požiadalo starostu Rigy, aby z miesta v centre mesta, kde sú vyvesené vlajky, odstránili vlajky IIHF, ako aj majstrovstiev sveta, na ktorej je názov IIHF. „V súlade so stanovami IIHF sme apolitická športová organizácia a požadujeme, aby bola federácia odstránená z akejkoľvek spojitosti s politickým aktom, ktorý urobili starosta a minister zahraničia, keď vymenili vlajku nášho člena,“ píše sa v stanovisku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport