Na hlavný obsah

Indickí vedci skúmali variant delta. Upozorňujú na jeho vysokú nákazlivosť

Indická mutácia je až o 50 % nákazlivejšia ako britský variant.

Indickí vedci skúmali variant delta. Upozorňujú na jeho vysokú nákazlivosť
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Indickí vedci v piatok (4. 6.) oznámili, že variant koronavírusu s označením delta, ktorý po prvý raz zaznamenali v Indii, je vysoko nákazlivý a na jeho zvládnutie je potrebné celosvetové úsilie. Informovala o tom agentúra DPA.

Variant delta je o 50 percent nákazlivejší ako tzv. britský variant označovaný ako alfa. Vyplýva to zo zistení vedcov z indického konzorcia INSACOG a Národného centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (NCDC). Indická vláda konzorcium INSACOG založila v vlani v decembri s cieľom študovať a monitorovať genomické zmeny vírusu.

Vedci na základe pozorovaní z Naí Dillí upozornili, že imunita získaná po prekonaní ochorenia a čiastočné očkovanie na zabránenie šírenia tohto variantu nestačia. Jeho zvládnutie si podľa vedcov bude vyžadovať výrazné úsilie v oblasti verejného zdravia na celom svete.

Tento variant vyvolal aj druhú vlnu pandémie v Indii, ktorá sa stala jednou z krajín s najvyšším počtom prípadov nákazy na svete, oznámila indická televízia NDTV.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 10. mája oznámila, že variant koronavírusu šíriaci sa v Indii sa zdá nákazlivejší ako pôvodný vírus, a označila ho za „znepokojujúci„.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet