Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu 16. júna na mimoriadnej parlamentnej schôdzi neodvolali ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Mimoriadna schôdza trvala dva dni, v rozprave vystúpili aj viacerí ministri.
Za návrh na vyslovenie nedôvery hlasovalo 53 poslancov, proti ich bolo 72 a 10 poslancov sa hlasovania zdržalo. Na odvolanie ministra je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov, teda najmenej 76.
Podporu Mikulcovi vyjadrili všetci prítomní poslanci Za ľudí a SaS, z klubu OĽANO sa zdržal iba Peter Kremský. Zdržala sa väčšina členov klubu Sme rodina, poslanci Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská sa hlasovania nezúčastnili. Naopak, za návrh hlasovali všetci prítomní opoziční poslanci.
„Budem naďalej vykonávať svoju prácu a nespreneverím sa žiadnym veciam, ktoré mi chceli poslanci opozície našiť,“ povedal po hlasovaní Mikulec, ktorí sa poďakoval všetkým poslancom, ktorí ho podporili.
Vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra inicioval opozičný Smer-SD s podporou mimoparlamentnej strany Hlas-SD. Opozícia uvádzala ako dôvody podozrenia o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek. Pochybnosti mali vyplynúť zo správy Slovenskej informačnej služby.
Nesúhlasila ani vláda
Návrh istej skupiny poslancov NR SR na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra v pondelok 14. júna nesúhlasným stanoviskom odmietla aj vláda.
Vláda v stanovisku uviedla, že jediným dôvodom na vyslovenie nedôvery malo byť jeho údajné nezvládanie rezortu s bližším odôvodnením, že organizačné súčasti ministerstva používajú ako pravidlo vo svojej práci tzv. domnelých „univerzálnych svedkov“ v rámci politického boja.
„Takéto odôvodnenie považuje vláda za znôšku nedôkazných a konšpiračných teórií, ktorých cieľom je vo verejnosti vyvolať dojem, že orgány činné v trestnom konaní konajú pod nejakým politickým tlakom. Tie však stoja mimo rezort vnútra a kompetencie ministra,“ konštatoval kabinet v stanovisku.
Bojujú, lebo majú strach, tvrdí Matovič
Do rozpravy k Mikulcovmu odvolávaniu sa vopred prihlásilo 13 rečníkov, medzi nimi aj ministri či premiér Eduard Heger (OĽANO). Ten v pléne parlamentu vyhlásil, že hovorí viac o predkladateľoch návrhu, než o ministrovi vnútra. „Chcú zmariť vyšetrovanie káuz svojich nominantov, ich priateľov, lebo sa boja, že budú vypovedať aj na nich. Je to zjavné a všetci to jasne vidíme,“ zdôraznil.
Pridal sa k nemu aj minister financií a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý podotkol, že ten, kto najviac bojuje, má zároveň aj najväčší strach. Expremiéri Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa podľa neho obávajú, keď vidia, ako „ich ľudia“ pod tlakom dôkazov vypovedajú proti ostatným. „Je úplne logické, že raz to na to vrchné poschodie príde,“ povedal.