Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Parlamentný výbor odporučil odvolať Szabóa z postu šéfa inšpekcie

Odvolanie musí ešte schváliť vláda.

Parlamentný výbor odporučil odvolať Szabóa z postu šéfa inšpekcie
Na snímke obvinený riaditeľ Úradu inšpekènej služby Adrián Szabó. Foto: TASR

Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť odporučil odvolať obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Členovia výboru o tom rozhodli v stredajšom (16. 6.) hlasovaní. Odvolanie musí ešte schváliť vláda.

Mikulec čelil kritike

Viacerí poslanci výboru kritizovali ministra za slabé zdôvodnenie navrhovaného odvolania a obvinenia Adriána Szabóa. Mikulec však poukázal na to, že výbor nie je orgánom činným v trestnom konaní.

„Ja som neprišiel, aby sme rozhodovali v rámci trestnoprávneho konania o vine a nevine, stále platí prezumpcia neviny, ale prišiel som, aby sme rozhodovali o personálnom nastavení,“ povedal.

Minister čelil tiež otázkam o účasti Szabóa na nedávnom stretnutí vrcholných predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby (SIS). „Nepovažujem to za zlyhanie vzhľadom na to, že v čase, keď to stretnutie bolo, bol legitímnym riaditeľom ÚIS a ja som nemal žiadne informácie, ktoré by hovorili o tom, že by sa tam nemal nachádzať,“ uviedol.

Podpredseda výboru Peter Pčolinský (Sme rodina) hlasoval za odvolanie, no očakával od ministra širšie zdôvodnenie obvinenia Szabóa. Plne však rešpektuje fakt, že je šéf inšpekcie väzobne stíhaný. „Podľa mojich informácií sú tam viacerí svedkovia a údajne aj nejaké listinné dôkazy, čiže pre mňa to hlasovanie bolo pomerne jednoduché,“ skonštatoval.

Szaková a Sadloň odvolenie nepodporili

Návrh nepodporila podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená). „V uznesení nebolo povedané nič,“ zdôvodnila. Myslí si, že keď mohol povedať minister konkrétnejšie dôvody obvinenia na vláde, mohol ich prezentovať aj na výbore. Podotkla, že je úsmevné, že práve keď inšpekcia začne konať, zoberú riaditeľa do väzby.

Za odvolanie nehlasoval ani poslanec Marián Saloň (Smer-SD). Pochybnosti v ňom vyvoláva časová os udalostí. Poukázal na to, že na stretnutí v SIS mal riaditeľ inšpekcie ešte stopercentnú dôveru a následne sa začal proces s jeho obvinením.

SaS považuje súčasný stav za neudržateľný

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS a členka výboru Anna Zemanová považuje odvolanie Szabóa za správny krok v pokračovaní zvyšovania dôvery občanov v bezpečnostné zložky štátu a spravodlivosť.

„Bolo by chybou, ak by sme nepristúpili k odvolaniu šéfa inšpekcie, pretože v takýchto prípadoch, aj keď platí prezumpcia neviny, musí byť vyvodená personálna a politická zodpovednosť, a takíto verejní činitelia musia byť zbavení svojich funkcií,“ uviedla.

Strana SaS navyše považuje súčasný stav a postavenie Úradu inšpekčnej služby za neudržateľný. Inšpekciu chce vyňať z podriadenosti ministra vnútra a osamostatniť ju.

„Odvolávanie Adriána Szabóa potvrdzuje nevyhnutnosť legislatívnej úpravy. Dokonca aj v PVV máme záväzok, že vláda prehodnotí postavenie a činnosť Úradu inšpekčnej služby a na základe výsledkov analýzy legislatívnymi opatreniami zabezpečí jej väčšiu nezávislosť a efektivitu,“ pripomenul podpredseda NR SR za SaS Milan Laurečník.

Grendel kritizuje spôsob voľby i odvolávania

V súvislosti s prípadom Adriána Szabóa. podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) v rozprave opäť kritizoval spôsob voľby i odvolávania policajných funkcionárov. Považuje za absurdné, že ho vláda bez výboru nemôže odvolať. Vyzval prítomných, aby sa v krátkom čase dohodli na zmene zákona.

Ku kritike sa pridal aj podpredseda výboru Pčolinský. Odvolávania na výboroch i tzv. híringy označil za absurdné, funkcionárov by si mal podľa neho vyberať minister. Mikulec potvrdil prípravu novely zákona, ktorá má posilniť jeho právomoci pri vymenovaní i odvolávaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko