Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rusko a Bielorusko ohlásili spoluprácu tajných služieb v boji proti Západu

Chcú reagovať aj na nové hrozby.

Rusko a Bielorusko ohlásili spoluprácu tajných služieb v boji proti Západu
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a bieloruský prezident Alexander Lukašenko pózujú na lodi počas stretnutia v čiernomorskom Soči 29. mája 2021. Foto: TASR/AP

Bieloruská tajná služba KGB a ruská Služba zahraničnej rozviedky (SVR) vo štvrtok (3. 6.) oznámili, že budú užšie spolupracovať v snahe čeliť spoločne „agresívnej politike Západu“. Informovala o tom agentúra AFP.

„V duchu tradičných bratských vzťahov sa ruská SVR a bieloruská KGB dohodli na spoločnom úsilí zameranom na boj proti deštruktívnej činnosti Západu zameranej na destabilizáciu politickej a sociálno-ekonomickej situácie v zväzovom štáte Ruska a Bieloruska,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré obe tajné služby vydali po spoločnom stretnutí ich vedúcich predstaviteľov v Bielorusku.

Riaditeľ SVR Sergej Naryškin a šéf KGB Ivan Terteľ zdôraznili tiež „dôležitosť konsolidačného úsilia v reakcii na globálne výzvy a nové hrozby“.

Rusko a Bielorusko sú súčasťou Zväzového štátu, ktorý prepája ich ekonomiky a armády. Ako pripomína AFP, obe krajiny diskutujú o užšej integrácii, keďže ich vzťahy so Západom sa neustále zhoršujú.

Po voľbách bližšie ku Kremľu

Ako uvádza AFP, bieloruský líder Alexandr Lukašenko je naklonený k bližšej spolupráci s Kremľom od vlaňajších prezidentských volieb v Bielorusku a následných masových protestov.

Bieloruská opozícia označila voľby za zmanipulované, pričom ako ich právoplatnú víťazku vníma Lukašenkovu rivalku Sviatlanu Cichanovskú. Lukašenka za legitímne zvoleného neuznávajú ani západné krajiny.

Samotný bieloruský prezident obvinil európske krajiny z pokusu o zasahovanie do hlasovania a opakovane tvrdil, že NATO sa usiluje o destabilizáciu tejto postsovietskej krajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet