Na hlavný obsah

Koniec misie v Afganistane nebol zvládnutý, povedal Korčok. Na evakuáciu čakajú aj Slováci

Vládny špeciál stále nedostal povolenie na pristátie.

Koniec misie v Afganistane nebol zvládnutý, povedal Korčok. Na evakuáciu čakajú aj Slováci
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: TASR

Ukončenie misie v Afganistane bolo plánovane inak a nedošlo k správnemu vyhodnoteniu dôsledkov odchodu USA a spojencov. „Nebolo to zvládnuté,“ povedal v utorok (17. 8.) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS).

„Je veľmi tristné to, ako kapitulovala afganská vláda a armáda, do ktorej sa nalialo množstvo peňazí práve preto, aby boli schopní brániť krajinu. Nepodržali spojencov, ani vlastných občanov,“ uviedol Korčok.

Zdôraznil, že koniec misie, ktorá trvala od roku 2001, raz prísť musel. „Prišiel ale za úplne iných okolností, ako sme si predstavovali. Je to krutý dotyk s realitou.“

Pripomenul, že z územia Afganistanu pod kontrolou Talibanu operovala v rokoch 1996 až 2001 teroristická skupina al-Káida, ktorá zosnovala útoky proti Spojeným štátom i viacerým štátom v Európe. Hlavným cieľom misie podľa Korčoka na jej začiatku bolo, aby sa z Afganistanu nestala centrála teroristov. Toto sa podľa neho čiastočne podarilo.

Slovenský špeciál čaká na povolenie

Korčok si nechce zatvárať oči pred tým, že súčasťou 20-ročného úsilia bolo aj Slovensko a tisícky slovenských vojakov v nasadení. „Toto bola aj misia Slovenskej republiky. Spojencami nemôžeme byť len vtedy, keď svieti slnko, spojencami treba byt aj teraz, keď je situácia zlá.“

Minister zdôraznil, že prioritou v aktuálnej situácii je udržanie prevádzky letiska v Kábule, aby sa mohla dokončiť evakuácia personálu. „Stále pracujeme na povolení pre pristátie slovenského vládneho špeciálu,“ uviedol.

Predchádzajúce informácie hovorili o troch slovenských občanoch, ktorí sa majú záujem vrátiť z Afganistanu. Korčok v utorok spresnil, že ich je viac. Rozhodujú podľa neho hodiny. „S miernou dávkou optimizmu môžem povedať, že máme dobrú vyhliadku na to, že sa nám to podarí.“

Ak logistika dovolí let zopakovať, pripustil, že slovenský vládny špeciál by mohol evakuovať aj občanov iných štátov.

Afganci dostanú víza

Slovensko by tiež malo poskytnúť víza pre vstup desiatim občanom Afganistanu, ktorí v posledných rokoch intenzívne spolupracovali s krajinami Európskej únie. Korčok pripustil, že ich môže byť viac. „Ja osobne som za viac veľkorysosti.“

Očakáva sa, že po nástupe Talibanu budú z Afganistanu utekať tisíce ľudí. V súvislosti s ďalšou migračnou vlnou Korčok povedal, že „musíme byť pripravení pomôcť krajinám, ktoré sa dostanú pod obrovský migračný tlak. Aj Slovenská republika je viazaná medzinárodným právom a záväzkami, čo sa týka poskytnutia pomoci tým, ktorí sa nachádzajú v ohrození života.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet