Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Lipšic disciplinárny návrh ešte nedostal, svoje vyjadrenia považuje za primerané

Považoval za povinnosť zastať sa vyšetrovateľov.

Lipšic disciplinárny návrh ešte nedostal, svoje vyjadrenia považuje za primerané
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Disciplinárny návrh, o ktorom cez víkend informovala Generálna prokuratúra SR, špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi do dnešného dňa nedoručili. Svoje vyjadrenia z konca júla však považuje „za pravdivé a primerané situácii“.

Vysvetlil, že ich uviedol v čase, keď sa v médiách opakovane šírili nepravdivé informácie o údajnej „manipulácii“ pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz, a to aj zo strany niektorých verejných funkcionárov.

„Považoval som teda za svoju povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov vo veciach, ktoré dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry pod mojím vedením,“ povedal s tým, že jeho vyjadrenia boli vecné, konkrétne, zdržanlivé a nikdy sa v nich neznížil k osobným útokom.

Lipšic pripomenul Vasila Špirka

Poukázal na to, že ide o druhý prípad na prokuratúre, keď sa vedie disciplinárne stíhanie za verejné vyjadrenia vo veci verejného záujmu.

Prvým prípadom bolo disciplinárne stíhanie špeciálneho prokurátora Vasila Špirka, ktoré inicioval bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý je v súčasnosti vo väzbe.

Pozrite si reportáž RTVS, ktorú pripravila Klaudia Suchomel Guzová:

Špeciálny prokurátor zdôraznil, že v trestnom stíhaní najzávažnejších káuz sa bude pokračovať ďalej. „Pôjdeme tam, kde nás privedú dôkazy. Bez ohľadu na intenzitu útokov, a bez ohľadu na stupňujúce sa tlaky zvonku či zvnútra,“ prízvukoval.

Dodal, že sa bude naďalej snažiť chrániť vyšetrovateľov a kolegov prokurátorov, ktorí sú a budú neprávom napádaní a škandalizovaní podozrivými, obvinenými a im spriaznenými osobami.

Disciplinárneho previnenia sa mal Lipšic dopustiť tým, že 28. júla bez znalosti spisu verejne špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

A to potom ako dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava, ako aj sudkyňa pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III, ktorá vzala obvineného takáčovca Csabu Dömötöra do väzby, konštatovali dôvodnosť a zákonnosť vzneseného obvinenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko