Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Poľsko baňu Turów nezatvorí ani po sankciách európskeho súdu

Podľa vlády by to ohrozilo energetickú stabilitu krajiny.

Poľsko baňu Turów nezatvorí ani po sankciách európskeho súdu
Ťažba v bani Turów. Foto: SITA/AP

Poľsko nezastaví ťažbu hnedého uhlia v bani Turów ležiacej neďaleko poľsko-českých hraníc, pretože jej zatvorenie by ohrozilo stabilitu energetickej sústavy v krajine. Uviedol to v pondelok (20. 9.) hovorca poľskej vlády Piotr Müller, ktorého citovala agentúra PAP.

Správa prichádza bezprostredne po tom, čo súdny dvor EÚ (CJEU) uložil Poľsku povinnosť platiť Európskej komisii (EK) denné penále vo výške 500 000 eur za ignorovanie nariadenia o bezodkladnom pozastavení ťažby.

„Finančné penále uložené súdnym dvorom EÚ sú neodôvodnené a neprimerané situácii,“ reagoval Müller vo vyhlásení. Zároveň dodal, že rozhodnutia súdnej inštancie z Luxemburgu by nemali zasahovať do oblastí, ktoré sú kľúčové pre bezpečnosť členských krajín EÚ. „Jednou z týchto oblastí je aj energetická bezpečnosť,“ vysvetliť Müller.

„Od začiatku tvrdíme, že zastavenie prevádzky bane Turów ohrozí stabilitu poľského energetického systému,“ dodal Müller a vysvetlil, že by to malo negatívne dôsledky pre milióny Poliakov, ako aj pre celú Európsku úniu.

Hovorca vlády vo Varšave poznamenal, že poľská vláda chce dosiahnuť zmierne riešenie svojho sporu s Českom okolo bane Turów a že rešpektuje záujmy miestnych komunít.

„Prebiehajúce rozhovory s Českou republikou sú toho dôkazom,“ povedal Müller s tým, že cieľom rokovaní je dosiahnuť dohodu o vyhodnotení vplyvu bane na okolitý región.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet