Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Tretia dávka vakcíny od Pfizeru má účinnosť 95,6 percenta, hovorí štúdia

Skúmali reakcie viac ako 10 000 ľudí.

Tretia dávka vakcíny od Pfizeru má účinnosť 95,6 percenta, hovorí štúdia
Na snímke ampulky vakcíny proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Foto: TASR/AP

Tretia dávka vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech je účinná na 95,6 percenta, vyplýva z vo štvrtok (21. 10.) zverejnenej správy oboch farmaceutických firiem. V tretej fáze klinických skúšok sa skúmali reakcie viac ako 10 000 účastníkov starších ako 16 rokov. Vakcína je podľa nich účinná aj proti variantu delta, ktorý bol v čase testovania najčastejší a prevažuje aj v súčasnosti.

Účastníci testov dostali tretiu dávku v priemere 11 mesiacov po druhej dávke, časť z nich dostala placebo. V skupine, ktorá dostala tretiu dávku, sa neskôr vyskytlo päť prípadov nákazy koronavírusom. V skupine, ktorá dostala placebo, v praxi teda mala len dve pôvodné dávky, sa vyskytlo 109 nakazených. Z porovnania týchto dvoch čísel vychádza záver o účinnosti viac ako 95 percent.

Tretia dávka je účinná bez ohľadu na vek

Mediánový vek testovanej skupiny bol 53 rokov, takmer štvrtina účastníkov boli seniori nad 65 rokov. Analýza podskupín testovaných dávok preukázala účinnosť tretej dávky bez ohľadu na vek, pohlavie, etnicitu alebo zdravotnú predispozíciu.

„Tieto výsledky poskytujú ďalšie dôkazy o výhodách tretej dávky. Snažíme sa ľudí účinne ochrániť pred touto chorobou,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla vo vyhlásení.

Farmaceutické firmy uviedli, že podrobné výsledky štúdie čo najskôr predložia na recenzovanie americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), Európskej agentúre pre lieky (EMA) a iným regulačným agentúram. Európsky aj americký regulátor už skôr schválili podanie tretej dávky vakcín Pfizer/BioNTech aj Moderna pacientom z rizikových skupín. EMA nechala záverečné rozhodnutie o tretej dávke na jednotlivých štátoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet