Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Budaj chce mať prehľad o separovaní bioodpadu v mestách a obciach

Od starostov žiada prípravu štatistík.

Budaj chce mať prehľad o separovaní bioodpadu v mestách a obciach
Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj a vľavo štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Juraj Smatana počas tlačovej konferencie. Foto: TASR

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) chce, aby obce a mestá informovali o tom, ako sa im darí v separovaní biologického odpadu. 

Upozornil, že od roku 2023 sa odpad nemôže skládkovať bez jeho pretriedenia. Apeluje na starostov, aby pripravili štatistiku, ako sa im darilo tento rok s triedením biologického odpadu. „Chceme pomôcť tým, ktorí by zaostávali, odmeniť tých, ktorí sú najlepší a, samozrejme, hľadáme aj, kde sú chyby v systéme,“ povedal Budaj.

Program s ambicióznymi plánmi

Vláda tento týždeň schválila Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. „Program odpadového hospodárstva je cestovná mapa ministerstva do roku 2025 nabitá ambicióznymi plánmi,“ vyhlásil šéf envirorezortu.

Zámerom programu je najmä podpora používania výrobkov z recyklovaného materiálu, zvýšenie poplatkov za ukladanie odpadov na skládkach či zvýšenie prípravy na opätovné použitie a recykláciu stavebných materiálov. Budaj doplnil, že hlavným cieľom je, aby odpad nekončil na skládkach.

Minister skonštatoval, že Slovensko je málo smerované k tomu, aby sa vybralo cestou dobrého odpadového hospodárstva. „Stále pretrvávajú zvyky, ktorými sa nemáme čím chváliť, že odpady končia kdesi v lese a že sa nehľadí na to, čo sa spaľuje. Sú to nebezpečné praktiky, pred ktorými treba varovať.“

SR je terčom envirozločincov

Spresnil, že rezort plánuje naďalej posilňovať orgány štátneho dozoru v odpadovom hospodárstve. Envirofond už podporil sumou 2,5 milióna eur enviropolíciu vybavenú vyspelou technikou, ktorú použije na sledovanie kriminality v oblasti odpadov.

Ako povedal, enviropolícia je schopná dohľadať envirozločincov zo zahraničia aj spätne. „Počas posledných mesiacov sa na Slovensku objavujú veľkosklady zo zahraničia dovezených toxických látok, ktoré sa navozia na nejaký družstevný dvor. Ide o desiatky ton jedovatých látok. Je to mimoriadne nebezpečná kriminálna činnosť, ktorá sa zatiaľ pácha aj za ľahostajného prizerania sa domácich, ktorí si často myslia, že je to nejaká podnikateľská aktivita, a preto sa do nej nemiešajú,“ zdôraznil.

Dodal, že Slovensko, podobne ako Poľsko, sa stalo terčom podvodníkov v oblasti odpadov a toxických látok.


 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko